December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Weekly Menu Plan

Brigette’s $43 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

After taking an inventory of our refrigerators, freezers, and pantry, I decided we didn’t need much in the way of groceries this week. We hosted a large gathering this past weekend, and not only did I make too much food for it, but people who brought food left the leftovers at our house. We have all kinds of odds and ends and fresh produce that needs to be used up at my house! So a quick trip to Aldi was the extent of our grocery shopping this week. AS far as meat goes, we will be using frozen meats from the freezer.

Aldi

Sandwich Bread – $0.65

4 dozen Eggs – $3.92

1 pkg Gluten-Free Cinnamon Raisin Bagels – $3.49

2 cans Chicken Breast – $3.10

1 pkg Cream Cheese – $0.65

5-lb bag Jasmine Rice – $2.85

1 bag Broccoli Crowns – $1.29

3 1-lb bags Asparagus – $4.47

1 bag Frozen Raspberries – $2.09

1 bag Frozen Strawberries – $1.75

2 cartons Strawberries – $1.98

1 Cauliflower – $1.85

1 tub Organic Spring Mix – $3.79

1 bag Green Grapes (2.62lbs @ $0.99/lb) – $2.59

1 64-oz Orange Juice – $1.59

1 32-oz Half and Half – $1.59

1 gallon Whole Milk – $1.59

1 64-oz carton Almond Milk – $1.98

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.75

1 jar Green Olives – $0.89

Total: $43.90

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Fried/Boiled/Scrambled Eggs, Veggie Omelets, GF Bagels (for Mom only ;))

Lunches

Baked Potatoes with Cottage Cheese, Fruit

Build-Your-Own-Salad Bar (Canned Chicken, Romaine, Organic Spring Mix, Variety of Chopped Fresh Veggies, Craisins, Shredded Cheese, Dressing) x 2

Macaroni and Cheese, Carrots, Fruit

Grilled Cheese Sandwiches, Fresh Veggies with Dip, Strawberries x 2

Leftovers

Dinners

Individual Supreme Pizzas (served on ), Asparagus

, Scrambled Eggs, Bacon

Venison Roast in the Crockpot, Creamy Milk Rice, Roasted Parmesan Broccoli, Easy Whole Wheat Bread (I’ll make a double batch)

served over Rice, Asparagus, Easy Whole Wheat Bread

Build-Your-Own-Burritos (Seasoned Ground Venison, Shredded Cheese, Lettuce, Avocado, Salsa, Black Beans on Tortillas), Steamed Cauliflower

(I am picking up a Ground Turkey order from Zaycon this week – it will be on my grocery post next week), Baked Potato Wedges, Cucumbers (planning to look for some type of cucumber salad recipe in my Trim Healthy Mama cookbooks)

Spaghetti, Roasted Zucchini, Fruit Salad

Brigette’s $80 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

2 pkgs Romaine Hearts – $3.18

2 3-ct pkgs Multi-Colored Peppers – $2.70

1 pkg Kiwi – $0.99

1 bag Fresh Green Beans – $1.39

1 pkg Blueberries – $1.79

1 pkg Strawberries – $1.95

3 Avocados – $1.17

1 pkg Grape Tomatoes – $0.99

1 3-head pkg Garlic – $0.79

1 bunch Bananas (2.72lbs @ $0.34/lb) – $0.93

2 heads Cauliflower – $3.58

1 bag Mini Cucumber – $0.75

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 pkg Bagels – $1.79

1 loaf Bread – $0.65

3 pkgs English Muffins – $2.97

4 dozen Eggs – $3.92

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.98

1 16-oz carton Whipping Cream – $1.55

1 can Black Olives – $1.05

1 canister Decaf Coffee – $2.99

1 carton Quick Oats – $2.29

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

2 gallons Whole Milk – $2.72

1 4-ct pkg Applesauce Pouches – $1.85

1 jar Strawberry Jam – $1.79

1 canister Baking Cocoa – $1.75

1 large jar Salsa – $1.89

1 pkg String Cheese – $1.99

2 16-oz bags Shredded Mozzarella Cheese – $4.98

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

1 Chocolate Cake mix – $0.85

Total: $66.64


Harris Teeter

5 boxes Rice Krispies – $8.95, used  – $5.95/5 after coupons

4 boxes Kraft Macaroni and Cheese – $1.08

2 pkgs Tortillas – $1.29

1 Turkey Hill Ice Cream – $1.97

1 5-lb bag Pillsbury Bread Flour – $3.39

Total: $13.68

Grocery Total for the Week: $80.32

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Lazy Monkey Bread, Scrambled Eggs, Bacon (Birthday Breakfast Choice for my 4-yr old)

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Toast, Breakfast Burrito, Bagels with Strawberry Cream Cheese (I got this free with a coupon last week), Oatmeal, Fruit, Fried/Scrambled/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Macaroni and Cheese, Applesauce Pouches (Birthday Lunch Choice)

Build-Your-Own-Salad Bar (Romaine, Assorted Chopped Fresh Veggies, Olives, Shredded Cheese, Craisins, Avocados, Chopped Fried Bacon, Hard Boiled Eggs, Dressing) x 3

Grilled Cheese Sandwiches, Peppers, Fruit

Leftovers x 2

Dinners

McDonalds, Chocolate cake with Sprinkles, Ice Cream (Birthday Dinner Choice)

Dinner at a Friend’s House (I’m bringing Butterhorns and Fruit Salad)

Finger Food Fellowship (I’m hosting a large group of church friends. Everyone is contributing by bringing finger foods. I’m making English Muffin Pepperoni Pizzas, Strawberry Bars – recipe from a Taste of Home Cookbook, a Raw Veggie Plate with Dip, and )

Burritos (Tortillas, Seasoned Venison Meat, Shredded Cheese Salsa, Shredded Lettuce, Black Olives, Homemade Guacamole. We don’t like sour cream. 🙂), Parmesan Roasted Cauliflower

Turkey Gravy over Rice (using up my last package of cooked turkey in the freezer – I always roast several turkeys over Thanksgiving when we can buy them at low prices), Green Beans, Butterhorns

Venison Roast in the Crockpot, Baked Potatoes, Easy Whole Wheat Muffins (double recipe), Steamed Carrots

Baked Potatoes topped with Fried Bacon and Shredded Cheese, Green Beans, Leftover Easy Whole Wheat Muffins

Brigette’s $71 Grocery Shopping Trip, Zaycon Order and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 pkg Smoked Turkey – $2.25

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

1 jug Pancake Syrup – $1.29

2 gallons Whole Milk – $2.72

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

1 8-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 32-oz carton Greek Yogurt (for some reason, this isn’t on my receipt)

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

1 pkg Applesauce Cups – $1.15

1 can Olive Oil Cooking Spray – $1.35

2 cans Chicken Breast – $3.10

1 12-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.15

1 pkg Strawberries – $1.49

1 bag Broccoli Crowns – $1.05

1 3-lb bag Lemons – $1.89

2 pkgs Romaine Hearts – $3.58

1 bag Zucchini – $1.45

2 pkgs Baby Carrots – $1.50

1 2-lb bag Carrots – $0.79

1 bunch Bananas (2.39lbs @ $0.25/lb) – $0.60

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.75

2 Pineapple – $1.78

1 bag Mini Sweet Peppers – $1.69

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.98

1 bag Pretzels – $0.85

1 jar Onion Powder – $0.99

1 jar Garlic Powder – $0.99

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.75

1 pkg Hot Dog Buns – $0.59

1 pkg Hamburger Buns – $0.59

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 Dark Chocolate Bar – $1.99

1 32-oz pkg Spaghetti – $1.09

Total: $53.32

 

For several years now, I have been buying almost all of my chicken, ground beef, and ground turkey from . It’s no secret I’m in love with their quality meat and affordable prices!

This is my first time purchasing their Premium Hickory Smoked Bacon, and it is fantastic! I’ve been wanting to “splurge” on buying their bacon for awhile, but I’ve been waiting to save up enough referral credits. It did not disappoint! 🙂 It comes frozen in 12 3-lb packages, which makes it super easy to throw in the freezer with no packaging work on my end. We love the hickory flavor of the thick-cut slices.

If you haven’t tried  before, I highly recommend it! As an added bonus, they offer regular sales and promotions, as well as a wonderful referral program.

36lbs of Bacon (@$3.79lb) = $136.44, minus $27.29 (a promo/sale code they were offering) = $109.15

~Used $109.15 of Referral Credits

Total: FREE

Harris Teeter

1 28-oz pkg Seapak Popcorn Shrimp – $3.49, used $0.75/1 Seapak Product – 2-11-18 SS; Includes 8 oz or Larger Only (exp. 04/08/18) (doubled) – $1.99 after coupon

1 pkg Fresh Spinach, reduced – $1.00

1 head Cauliflower – $1.99

1 tub Spring Mix, reduced – $1.00

1 jar Peanut Butter – $1.00

1 bag Eight O’ Clock Coffee Beans – $2.89, used  – $1.89 after coupon

1 tub Arla Cream Cheese Spread – $2.99, used  – FREE after coupon

1 24-oz tub Cottage Cheese – $2.69

5 cans Libby’s Green Beans (B2G3) – $2.78

1 bag Red Grapes (2.50lbs @ $0.99/lb) – $2.48

1 64-oz carton Almond Breeze – $2.50, used $0.75/1 Blue Diamond Chilled Almond Breeze Almondmilk – 2-11-18 SS; Includes 64 oz or Larger Only (exp. 04/15/18) – $1.00 after coupon

Total after Coupons: $17.82

Grocery Total for the Week: $71.14

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Cereal, Oatmeal, Fruit, Yogurt, Toast

(I didn’t buy any cereal or eggs this week in hopes that we will use up some of the random half-empty cereal boxes that have been regularly ignored for weeks now, as well as a few dozen eggs that have past their “sell-by” date!)

Lunches 

Turkey Sandwiches, Carrots, Pineapple x 2

Baked Potato Bar (Broccoli, Bacon, Cottage Cheese, Shredded Cheese, Butter), Grapes x 2

Build-Your-Own-Tossed Salad (Romaine, Spring Mix, Fresh Spinach, Chopped Fresh Veggies, Craisins, Chicken, Shredded Cheese, Hard Boiled Eggs, Homemade Dressing) x 2

Leftovers

Dinners

Popcorn Shrimp, Mashed Potatoes, Tossed Salad

Spaghetti Alla Carbonara (family recipe that is similar to ), Homemade French Bread, Green Beans

Venison Roast in the Crockpot, Steamed Carrots, Baked Potatoes, 

Grilled Chicken, Roasted Cauliflower, Easy Whole Wheat Muffins, Strawberries

Night out with Girl Friends (for me; the rest of the family will probably use McDonald’s gift cards the children got from their grandparents for Valentine’s Day)

Homemade Pepperoni Pizza, Tossed Salad

, , Sauteed Zucchini

Brigette’s $80 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

2 pkgs String Cheese – $3.98

1 3-lb pkg 80/20 Fresh Ground Beef – $6.82

2 cans Chicken Breast – $3.10

1 pkg Strawberry Gelatin – $0.35

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 loaf Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.59

1 pkg Hotdog Buns – $0.59

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

1 64-oz carton Coconut Milk – $2.39

1 bottle Organic Ketchup – $1.49

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 tin Baking Powder – $0.99

1 10-lb bag Potatoes – $3.19

2 heads Cauliflower – $3.50

1 jar Unsweetened Applesauce – $1.89

1 pkg Blueberries – $1.79

2 large bags Red Grapes (3.69lbs @ $0.89/lb) – $3.27

1 pkg Romaine Hearts – $1.59

1 bunch Bananas (2.96lbs @ $0.35/lb) = $1.04

2 2-lb bag Honey Crisp Apples – $4.98

1 Dark Chocolate Bar – $1.99

Total: $51.43

Harris Teeter

2 boxes Fruity Pebbles – $4.00, used 2  (doubled) – $2.00/2 after coupons

2 boxes Honey Bunches of Oats – $4.00, used 2  (doubled) – $2.00/2 after coupons

3 dozen Eggland’s Best Eggs – $5.91, used 3 $0.55/1 Eggland’s Best Eggs – 12-10-17 RP (exp. 03/10/18) (doubled) – $2.61/3 after coupons

2 pkgs Frigo Wisconsin Cheese Sticks – $4.48, used 2  (doubled) – $2.48/2 pkgs after coupons

5 jars Bertolli Pasta Sauce – $7.20, submit for $5.00 rebate from  ($1.00/1, limit 5) – $2.20/5 after rebate

1 pkg Strawberries – $1.67

2 5-lb pkgs Flour – $1.98

2 pkgs Chocolate Chips – $1.98

2 pkgs Cream Cheese – $1.98

2 4-lb bags Sugar – $1.98

2 48-oz cartons Canola Oil – $1.98

(Plus receive $1.00 off wyb 5 Harris Teeter baking items)

1 pkg Mini Cucumbers – $1.99

1 2-lb bag Carrots – $0.99

1 bunch Romaine – $1.99

1 bag Lemons – $1.99

Total after Coupons and Rebates – $28.82

Grocery Total for the Week: $80.25

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Fried/Boiled/Scrambled Eggs, Veggie Omelets, Cereal, Oatmeal, Fruit, Toast

Lunches

Build-Your-Own-Salad-Bar (Romaine, Chopped Veggies, Chopped Apples, Craisins, Shredded Cheese, Chicken, Hard Boiled Eggs, Homemade Dressing) x 2

Grilled Cheese Sandwiches, Fruit, Carrots x 2

Leftovers x 3

Dinners

Chicken Corn Chowder, Homemade Sourdough Bread, Crackers (Meal that a sweet friend dropped by my house “just because” :))

Hotdogs on the Grill, Baked Seasoned Potato Wedges, Grapes, Roasted Cauliflower

Chicken Gravy Over Rice, Easy Whole Wheat Bread, Green Beans (from the freezer)

Burritos (Seasoned Venison meat, Shredded Cheese, Salsa, Lettuce, Chopped Onion on Homemade Tortillas), Spanish Rice

(meatless!), Homemade French Bread, Green Beans (from the freezer)

Barbequed Meatballs (I’ll be using the ground beef I bought, mixing in a pound of ground venison. This will make two large pans – one for this week, one for the freezer), Heart-Shaped Biscuits with Strawberry Jam, Pink Applesauce, Steamed Cauliflower, Twice Baked Potatoes, Heart-Shaped Sugar Cookies with Pink Frosting and Sprinkles – Valentine’s Menu

Venison Roast in the Crockpot, Steamed Carrots, Baked Potatoes

Snacks

Cheese Sticks, Fruit, Popcorn, Whole Wheat Chocolate Chip Oatmeal Cookies

Brigette’s $68 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 box Frosty Flakes – $1.49

1 pkg Gluten-Free Spaghetti Noodles – $1.19

2 boxes Organic Bean Pasts – $6.98

1 pkg Premium Bacon – $2.89

2 pkgs Taco Seasoning Mix – $0.70

1 2-lb bag Black Beans – $2.49

1 gallon Whole Milk – $1.56

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 pkg String Cheese – $1.99

1 jar Cashews – $2.89

2 pkgs Rice Cakes – $2.38

1 pkg Hamburger Buns – $0.59

1 large Eggs – $0.99

1 6-ct box Pure and Simple Bars – $3.99

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 pkg Baby Carrots – $0.79

1 pint Grape Tomatoes – $1.29

1 head Cauliflower – $1.79

1 pkg Strawberries – $1.49

2 3-lb bags Honey Crisp Apples – $6.98

1 3-ct pkg Green Peppers – $0.89

1 bag Zucchini – $0.99

1 5-lb bag Grapefruit – $2.49

1 head Cabbage – $1.19

Total: $54.22

Harris Teeter

3 boxes Corn Pops – $5.00, used $1.00/3 Kellogg’s Froot Loops, Apple Jacks, Corn Pops, Honey Smacks, Krave, Frosted Mini Wheats Little Bites or Frosted Flakes Cereals – 1-7-18 RP; Includes 8.7 oz or Larger Only (exp. 02/18/18) (doubled) – $3.00/3 after coupon

1 bottle Garnier Whole Blends Conditioner – $3.50, used $2.00/1 Garnier Whole Blends Shampoo, Conditioner, Or Treatment – 1-7-18 RP; Excludes 3 oz and Care Creams (exp. 02/03/18) (doubled) – FREE after coupon

2 bottles Suave for Men Shampoo – $3.00, used $1.00/1 Suave Men Hair Care Product – 1-7-18 RP; Excludes Trial and Travel Size; Maximum of 2 Identical Coupons Per Household Per Day (exp. 01/21/18) (doubled) – FREE after coupons

2 bottles Suave Professionals Shampoo – $3.00, used 2 $1.00/1 Suave Professionals Gold Or Silver Hair Care Product – 1-7-18 RP; Excludes 2 oz and Twin Packs; Excludes Trial and Travel Size; Maximum of 2 Identical Coupons Per Household Per Day (exp. 01/21/18) (doubled) – FREE after coupons

3 pkgs Blackberries – $2.64

1 pkg Mushrooms, reduced – $1.00

1 pkg Corn Tortillas – $2.49

1 pkg Whole Earth Natural Sweetener – $3.49, used $1.50/1 insert coupon (I’m not sure which insert/date this one was from) (doubled) – $0.49 after coupon

2 jars Polaner All-Fruit Jam – $4.00

Total after Coupons and Tax – $14.20

Grocery Total for the Week: $68.42

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Oatmeal or Cream of Wheat, Toast, Fruit, Fried/Boiled/Scrambled Eggs or Veggie Omelets

Lunches

Peanut Butter and Jelly on Rice Cakes, Peppers, Fruit x 2

Baked Potatoes with Cheese, Roasted Cauliflower, Apples

Leftovers x 4

Dinners

Hamburger Vegetable Soup, Easy Whole Wheat Bread

, Easy Whole Wheat Bread

Pasta with Sauce (I’m going to make a red sauce with meat, and try a Vegan Alfredo Sauce as well), Tossed Salad, Homemade French Bread

Tostadas, Spanish Rice, Fruit

Dinner Out With Friends

Breakfast for Dinner: Pancakes, Scrambled Eggs, Bacon

Hamburgers on the Grill, Seasoned Potato Wedges, Tossed Salad

Brigette’s $72 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 box Corn Flakes – $1.39

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 64-oz carton Cashew Milk – $2.49

1 gallon Whole Milk – $1.56

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

3 cans Artichokes – $5.07

1 pkg Pepperoni – $1.95

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.89

1 32-oz pkg Spaghetti – $1.09

1 bag Nacho Tortilla Chips – $0.75

1 bag Big Dipper Chips – $1.19

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 pkg Cream Cheese – $0.65

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.78

1 3-lb bag Mandarin Oranges – $1.99

1 bag Baby Carrots – $0.85

1 bag Fresh Brussel Sprouts – $1.49

1 bag Frozen Brussel Spouts – $0.55

1 bag Mini Sweet Peppers – $1.39

1 3-ct pkg Garlic Heads – $0.79

1 pkg String Cheese – $1.99

4 dozen Eggs – $2.72

2 bags Fresh Green Beans – $1.90

1 bag Frozen Spinach – $0.85

1 Pineapple – $0.89

2 pkgs Blackberries – $1.98

1 bunch Bananas (2.81lbs @ $0.35lb) – $0.98

Total: $46.80

Harris Teeter

10 8-oz bags Shredded Cheese – $13.56

1 40-oz canister Rolled Oats – $2.00

2 cans Evaporated Milk – $0.94

2 loaves Arnold Italian Bread – $4.00, used 2 $0.55/1 Arnold Bread Product, exp. 01/08/18 (SS 10/08/17 R) (doubled) – $1.80/2 after coupons

1 bag Apples, reduced – $1.00

1 20-oz can Sliced Pineapple – $1.00

1 4-lb bag Dixie Crystals Sugar – $1.57, used $0.55/1 Dixie Crystals Granulated ,Powdered or Brown Sugar – 11-19-17 SS; Includes Granulated, 4 lb; Powdered or Brown, 32 oz (doubled) – $0.47

1 bag Green Grapes (1.74lb @ $0.99/lb) – $1.72

1 jar Polaner Fruit-Only Jelly – $2.00

2 boxes Rice Krispies – $2.58, used $1/2 Rice Krispies Cereal, exp. 12/24/17 (RP 11/12/17) – $1.58/2 boxes after coupon

Total: $26.07

Grocery Total for the Week: $72.87

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible to make/clean up their own breakfast. Choices include:

Homemade Granola, Cereal, Fruit, Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Toast

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Mandarin Oranges, Peppers x 2

Birthday Party for a family friend (I’m bringing Pineapple Upside Down Cake)

Baked Potatoes with Cheese, Applesauce, Carrots  2

Leftovers x 2

Dinners

Spaghetti and Meatballs (using meatballs I got on sale last week), Homemade French Bread, Roasted Green Beans

 (I’ll leave out the celery), , Raw Veggies with Dip

Homemade Pepperoni Pizza, , Fruit Salad

Church Staff Party (I’m bringing  and Chips)

Reception after our Christmas Cantata (I’m bringing Angel Face Cookies and Caramel Corn)

, Make-Ahead Butterhorns, Fruit Salad, Roasted Broccoli/Cauliflower

Leftovers