December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Weekly Menu Plan

Brigette’s $53 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 64-oz carton Unsweetened Almond Milk – $1.89

1 64-oz carton Orange Juice – $1.49

2 16-oz pkgs Egg Whites – $3.98

2 dozen Eggs – $1.96

1 pkg Zucchini – $1.45

1 Cauliflower – $1.89

1 pkg Radishes – $0.59

1 pkg Brussel Sprouts – $1.09

1 Pineapple – $0.79

1 bunch Bananas (3.20lbs @ $0.31/lb) – $0.99

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $0.99

1 3-pk Multi-Colored Peppers – $2.49

2 pkgs Romaine Hearts – $3.18

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 pkg Baby Carrots – $0.58

2 16-oz bags Fresh Green Beans – $1.88

1 pint Grape Tomatoes – $1.29

1 2-lb bag Shredded Mozzarella Cheese – $4.89

2 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $4.30

3 1-lb pkgs Butter Quarters – $5.97

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 pkg Sandwich Bread – $0.65

Total: $46.62

Harris Teeter

1 18-ct pkg Eggs (I was planning on buying the Eggland’s Best eggs which were on sale – but my coupons didn’t end up being a match; so I just picked up the cheapest eggs there as I knew we’d need more than the 2 dozen I bought at Aldi) – $1.79

2 16-oz pkgs Mueller Elbows Pasta – $1.68, used  $0.55/2 Mueller’s Pasta or Noodles – 3-18-18 SS; Includes 12 oz or Larger (exp. 04/28/18) (doubled) – $0.58/2 after coupons

2 boxes Mayfield Frozen Ice Cream Treats – $2.98, used 2 $1.00/1 Mayfield Novelty – 3-25-18 RP; Includes 4 ct or Larger (exp. 05/31/18) – $0.82/2 after coupons

1 jar Mrs. Butterworth’s Pancake Syrup – $1.64, used $0.50/1 Mrs. Butterworth’s Lite, Original Or Sugar Free Syrup – 1-7-18 SS (exp. 04/07/18) – $0.64 after coupon

1 box Zing Stevia Packets – $2.00, used  – $0.50 after coupon

1 bag Red Grapes (2.65lbs @ $0.99/lb) – $2.62

Total – $6.95

Grocery Total for the Week: $53.57

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Fruit, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Toast, Veggie Omelets

Bacon, Eggs, Pancakes (First Day of Spring Breakfast)

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Pineapple and Grapes, Fresh Veggies x 2

Salad Bar (Romaine, Baked Chicken, Cheese, Craisins, Fresh Veggies and Fruits chopped, Hard Boiled Eggs) x 2

Leftovers

Dinners

Since next week is Spring Break, my husband and I are going on a 2-day getaway while my children stay with friends. We will be eating out, and our children’s meals will be provided, so I’ve only planned five days of meals for this week.

Dinner with Friends (I’m making Make-Ahead Butterhorns)

Pan-Fried Catfish (from the freezer – I posted about how a friend had given us a large amount of catfish last week), Roasted Cauliflower and Brussel Spouts, Tossed Salad, Sweet Potato Fries

Cheesy Hamburger Macaroni Bake, Green Beans, Make-Ahead Butterhorns

Build-Your-Own-Burritos (Seasoned Ground Turkey Meat, Shredded cheese, Tomatoes, Avocados from last week, Shredded romaine, Salsa, Homemade Tortillas)

Hot Ham and Cheese Sandwiches (ham is from the large ham I purchased last week), Sweet Potato Fries, Roasted Parmesan Zucchini, Green Beans

Brigette’s $82 Grocery Shopping Trip, Zaycon Order, and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 large Spiral Sliced Ham (12.95lbs @ $0.95/lb) – $12.30

1 pkg Penne Rigate – $0.79

1 pkg Organic Linguini – $1.09

1 jar Organic Apple Cider Vinegar – $1.99

1 jar Balsamic Vinegar – $1.99

1 can Parmesan Cheese – $1.99

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.05

1 12-oz bag Shredded Colby Jack Cheese – $1.65

2 64-oz cartons Orange Juice – $2.98

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.98

2 dozen Eggs – $1.96

1 jar Organic Ketchup – $1.49

1 Pancake Syrup (this was before I realized it was on sale at Harris Teeter – oops!) – $1.19

5 individual Greek Yogurts – $2.75

1 Pineapple – $0.79

1 Cantaloupe – $0.99

1 Personal-Size Watermelon – $1.89

1 bag Green Grapes (2.83lbs @ $0.99/lb) – $2.83

1 tub Organic Spring Mix – $3.79

1 pkg Broccoli Crowns – $1.45

2 pkgs Romaine Hearts – $3.98

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.05

2 bags Baby Carrots – $1.38

1 bag Mini Cucumbers – $1.75

1 Cauliflower – $1.89

1 bag Radishes – $0.59

1 bag Zucchini – $1.49

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.59

Total: $68.81

Harris Teeter

2 boxes Cheerios – $3.48, used $0.75/2 General Mills Chex, Cheerios, Wheaties, Basic 4, Raisin Nut Bran, Oatmeal Crisp, Total, or Nature Valley Boxed Cereal – 3-11-18 SS (exp. 04/21/18) (doubled) – $1.98/2 after coupon

2 jars Ragu – $2.50, used $0.75/2 Ragu Sauces – 3-4-18 SS; Excludes 14 oz (exp. 04/01/18) (doubled) – $1.00/2 after coupon

1 jar Mrs. Butterworth’s Pancake Syrup – $1.64, used $0.50/1 Mrs. Butterworth’s Lite, Original Or Sugar Free Syrup – 1-7-18 SS (exp. 04/07/18) (doubled) – $0.64 after coupon

1 5-lb pkg Pillsbury Bread Flour – $1.97

2 jars Wishbone Salad Dressing – $2.78, receive $1 catalina wyb 2 – $1.78/2 after coupon

2 pkgs Perdue Short Cuts Grilled Chicken – $4.00, used 2 $0.75/1 Perdue Refrigerated Fully Cooked Product – 2-11-18 RP (exp. 03/25/18) (doubled) – $1.00/2 after coupons

4 pkgs McCormick Brown Gravy Mix – $2.00, used 2 $0.50/2 McCormick Gravy Mixes – 3-18-18 RP (exp. 04/22/18) (doubled) – FREE after coupons

1 pkg Tortillas – $0.89

6 cans Pinto/Black Beans – $2.22

6 cans Green Beans – $2.22

Total: $13.70

I’ve been purchasing all my boneless chicken breasts through  for the past several years. They are fresh (never frozen) and extremely affordable! I always wait until they go on sale for $1.49/lb. If you don’t mind purchasing in bulk, I highly recommend checking to see if  offers a drop-off in your area.

40lbs Boneless, Skinless Chicken Breasts – $58.59

~Used $29.78 of referral credit

Total: $28.81

Grocery Total for the Week: $82.51, PLUS a $28.81 Zaycon Order 

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit, Toast, Fried/Boiled/Scrambled Eggs

Lunches

Cheese Quesadillas, Fruit, Carrots

Grilled Cheese Sandwiches, Grapes, Carrots x 2

Build-Your-Own Tossed Salad Bar (Grilled Chicken, Craisins, Shredded Cheese, Fresh Chopped Veggies, Romaine/Spring Mix Dressing) x 2

PB and J on Hamburger Buns, Carrots/Cucumbers, Yogurt

Leftovers

Dinners

Pan Fried Catfish (A friend gave us 2 HUGE gallon sized bags full of freshly caught and filleted catfish! This will last us for about 4 meals, so most of it went into the freezer), Pineapple, Green Beans, Biscuits

, Watermelon, Tossed Salad, Make-Ahead Butterhorns

, Mashed Potatoes and Gravy, Broccoli

Crockpot Italian Chicken, Tossed Salad, Easy Whole Wheat Bread, Creamy Milk Rice

Ham and Bean Soup, Cornbread (family recipe from my husband’s side), Fresh Veggies with Dip

, , Tossed Salad, Cantaloupe

Dinner at Cracker Barrel with Friends

Brigette’s $70 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

2 gallons Whole Milk – $2.72

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

1 bag Rice Cakes – $1.19

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

2 boxes Honey Crunch Oats – $2.90

1 box Frosty Flakes – $1.49

1 pkg Turkey Pepperoni – $2.19

2 cans Tomato Sauce – $0.38

1 3-lb bag Jazz Apples – $3.79

2 pkgs Romaine Hearts – $3.18

2 pkgs Baby Carrots – $1.38

1 pkg Radishes – $0.59

1 head Cabbage – $0.69

2 1-lb pkgs Asparagus – $2.78

1 bottle Pure Vanilla – $3.49

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.59

1 bag Zucchini – $1.09

2 5-lb bags Red Potatoes – $2.78

Total: $36.47

Harris Teeter

4 64-oz cartons Orange Juice – $3.96

2 heads Green Cauliflower, reduced – $2.00

1 bag Bananas, reduced – $1.00

1 bag Zucchini, reduced – $1.00

4 dozen Eggs – $3.08

2 boxes Rice Krispies – $4.00, used 2  (doubled) – $2.00/2 after coupons

2 boxes Mom’s Best Cereal – $4.00, used 2  – $2.00/2 after coupons

1 12-oz bag Frigo String Cheese – $3.00, used  (doubled) – $2.00 after coupon

1 jar Smucker’s Fruit-Only Jam – $2.79

1 2-ct pkg Avocados – $0.97

2 boxes Truvia – $3.98, used 2 – FREE after coupons

1 bag Snyder’s Gluten-Free Pretzels – $3.00

1 container Lysol Wipes – $1.67, used  (doubled) – $0.67 after coupon

Total: $24.56

Walmart

My husband made a quick stop at Walmart – we live less than 1 mile away – to pick up a few things that Aldi was out of.

1 bag Mini Cucumbers – $1.78

1 pkg Flour Tortillas – $1.19

2 bags Frozen Broccoli/Cauliflower Medley – $1.98

1 2-lb pkg Butter – $4.68

Total: $9.63

Grocery Total for the Week: $70.66

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fried/Scrambled/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets, Fruit, Zucchini Bread (family recipe)

Lunches

Cheese Quesadillas, Carrots, Apples x 2 (Just Like Campbells Soup for me – recipe from Trim Healthy Mama Cookbook)

PB and J Sandwiches/Rice Cakes, Cucumbers, String Cheese, Bananas x 2

Leftovers x 3

Dinners

Baked Potatoes topped with Bacon and Shredded Cheese, Asparagus

Venison Roast in the Crockpot, Roasted Green Cauliflower, Creamy Milk Rice

Hamburger Vegetable Soup (I’ll used ground venison in this), Easy Italian Breadsticks

Homemade Pepperoni Pizza and Breadsticks, Tossed Salad

, Tossed Salad, Bread Machine Buttery Rolls, Asparagus

Date Night Out (Kids will eat something simple at home like Macaroni and Cheese)

Breakfast for Dinner – Pancakes, Eggs, Bacon, Fruit

Brigette’s $73 Grocery Shopping Trip, Zaycon Order, and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 pkg String Cheese – $1.99

1 pkg Nacho Tortilla Chips – $0.75

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 32-oz tub Greek Yogurt – $3.55

1 tub Organic Spring Mix – $3.79

1 3-ct pkg Romaine Hearts – $1.59

1 head Cauliflower – $1.85

2 Cucumbers – $0.98

1 bag Radishes – $0.59

2 pks Baby carrots – $1.38

2 pkgs fresh Strawberries – $1.98

2 bags Red Grapes (5.01lbs @ $0.99/lb) – $4.96

1 pkg Turkey Pepperoni – $2.19

2 cans Green beans – $0.76

1 canister Table Salt – $0.35

3 dozen Eggs – $2.97

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.98

1 loaf Bread – $0.59

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 16-oz bag Shredded Mozzarella Cheese – $2.49

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.15

1 pkg Feta Cheese – $1.89

1 32-oz pkg Spaghetti Noodles – $1.09

Total: $48.61

Harris Teeter

4 boxes Club Crackers – $7.96, used 2 $1.00/2 Keebler Crackers or Sunshine Cheez It Baked Snack Crackers – 1-28-18 RP; Includes 7 – 16 oz (exp. 03/11/18) (doubled) – $3.96/4 boxes after coupons

1 Pineapple – $0.97

10 Yoplait Yogurts – $3.70, used $1.00/10 Yoplait Yogurt Cups – 1-14-18 SS (exp. 03/10/18) (doubled) – $1.70/ 10 after coupon

2 Siggi’s Yogurts – $2.50, used $1.00/2 catalina (doubled) – $0.50/2 after coupon

1 bag Grown in Idaho French Fries – $2.50, used $1.00/1 Grown in Idaho Potatoes – 2-25-18 SS (exp. 05/25/18) (doubled), receive $1.00 back from  – $0.50 MM after coupon!

1 20-ct box Twinning Tea – $1.99, used  (doubled) – FREE after coupons

5 8-oz blocks Cheese (B2G3) – $6.78

4 cans Pringles – $3.88, used $1.00/4 Pringles Full SIze – 1-28-18 RP (exp. 03/11/18) (doubled), receive $1.00 back from – $0.88/4 cans after coupon

1 24-oz carton Cottage Cheese – $2.00

1 2-lb bag Lemons – $2.00

1 64-oz tub Almond Breeze – $1.97, used $0.75/1 Blue Diamond Chilled Almond Breeze Almondmilk – 2-11-18 SS; Includes 64 oz or Larger Only (exp. 04/15/18) (doubled) – $0.47 after coupon

1 Garnier Fructis Conditioner – $3.50, used  (doubled) – FREE after coupon

1 box Cascadian Farms Granola Bars – $2.50,  (doubled) – $0.50 after coupon

1 box Peanut Butter Shreds Cereal – $3.00, used  (doubled)  – $1.00 after coupon

5 jars Barilla Pasta Sauce (B2G3) – $5.78, used 2 $1.00/2 Barilla Pasta Sauce – 2-11-18 RP (exp. 04/08/18) (doubled) – $1.78/4 jars after coupons

3 boxes General Mills Cereal – $5.31, used $1.00/3 General Mills Boxed Cereal – 2-25-18 SS; Includes Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Lucky Charms, Reese’s Puffs, Chex, Blasted Shreds, Cocoa Puffs, Trix, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Dora The Explorer, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Basic 4, Girl Scouts Or Nature Valley (exp. 04/07/18) (doubled) – $3.31/3 boxes after coupon

Total after Coupons and Rebates: $25.35

Zaycon

This is my first time buying Ground Turkey from and once again, I am quite pleased with my purchase! It tastes good and has a good texture (I did have to add a little water – oil would work too – to the pan when I was frying it, as it isn’t fatty at ALL). It comes in 40 individually wrapped 1lb packages. It is already frozen – although the “packaged on” date was just about a week old (which I’m guessing is a whole lot fresher than much of the frozen meat you buy in the store!). I would definitely buy it again in the future! 🙂 If you haven’t tried  , I highly recommend it!

40lbs of 90/10 Ground Turkey – $87.60, minus $19.27 from a Promo Code they were offering = $68.33

used $68.33 in Referral Credits

Total: FREE after Promo Code and Referral Credits

Grocery Total for the Week: $73.96

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Saturday: Bread Machine Cinnamon Rolls, Eggs, Bacon

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit, Toast, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Veggie Omelets, Pumpkin Bread (from a HUGE mix that my friend found clearance at Sams and bought for our family), Yogurt, Smoothies, Orange Juice

Lunches

Cheese and Crackers, Grapes, Carrots x 3

Build-Your-Own-Salad Bar (Romaine, Spring Mix, Pepperoni, Craisins, Chopped Fruit, Chopped Fresh Veggies, Salad Dressing), Easy Whole Wheat Bread

Grilled Cheese Sandwiches, Strawberries, Cucumbers

Leftovers x 2

Dinners

, Romaine Salad with Craisins/Feta Cheese/Raspberry Vinaigrette, French Fries

Upside Down Pizza (I will use ground venison in this), Fresh Veggie Relish Plate, Grapes

Chicken in the Crockpot, Roasted Cauliflower, Strawberries, Easy Whole Wheat Bread (I’ll make a double batch of this)

Taco Salad, Pineapple, Spanish Rice

Spaghetti Carbonara, Homemade French Bread, Tossed Salad

Venison Roast in the Crockpot, Creamy Milk Rice, Green Beans

Leftovers

Brigette’s $43 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

After taking an inventory of our refrigerators, freezers, and pantry, I decided we didn’t need much in the way of groceries this week. We hosted a large gathering this past weekend, and not only did I make too much food for it, but people who brought food left the leftovers at our house. We have all kinds of odds and ends and fresh produce that needs to be used up at my house! So a quick trip to Aldi was the extent of our grocery shopping this week. AS far as meat goes, we will be using frozen meats from the freezer.

Aldi

Sandwich Bread – $0.65

4 dozen Eggs – $3.92

1 pkg Gluten-Free Cinnamon Raisin Bagels – $3.49

2 cans Chicken Breast – $3.10

1 pkg Cream Cheese – $0.65

5-lb bag Jasmine Rice – $2.85

1 bag Broccoli Crowns – $1.29

3 1-lb bags Asparagus – $4.47

1 bag Frozen Raspberries – $2.09

1 bag Frozen Strawberries – $1.75

2 cartons Strawberries – $1.98

1 Cauliflower – $1.85

1 tub Organic Spring Mix – $3.79

1 bag Green Grapes (2.62lbs @ $0.99/lb) – $2.59

1 64-oz Orange Juice – $1.59

1 32-oz Half and Half – $1.59

1 gallon Whole Milk – $1.59

1 64-oz carton Almond Milk – $1.98

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.75

1 jar Green Olives – $0.89

Total: $43.90

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Fried/Boiled/Scrambled Eggs, Veggie Omelets, GF Bagels (for Mom only ;))

Lunches

Baked Potatoes with Cottage Cheese, Fruit

Build-Your-Own-Salad Bar (Canned Chicken, Romaine, Organic Spring Mix, Variety of Chopped Fresh Veggies, Craisins, Shredded Cheese, Dressing) x 2

Macaroni and Cheese, Carrots, Fruit

Grilled Cheese Sandwiches, Fresh Veggies with Dip, Strawberries x 2

Leftovers

Dinners

Individual Supreme Pizzas (served on ), Asparagus

, Scrambled Eggs, Bacon

Venison Roast in the Crockpot, Creamy Milk Rice, Roasted Parmesan Broccoli, Easy Whole Wheat Bread (I’ll make a double batch)

served over Rice, Asparagus, Easy Whole Wheat Bread

Build-Your-Own-Burritos (Seasoned Ground Venison, Shredded Cheese, Lettuce, Avocado, Salsa, Black Beans on Tortillas), Steamed Cauliflower

(I am picking up a Ground Turkey order from Zaycon this week – it will be on my grocery post next week), Baked Potato Wedges, Cucumbers (planning to look for some type of cucumber salad recipe in my Trim Healthy Mama cookbooks)

Spaghetti, Roasted Zucchini, Fruit Salad

Brigette’s $80 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

2 pkgs Romaine Hearts – $3.18

2 3-ct pkgs Multi-Colored Peppers – $2.70

1 pkg Kiwi – $0.99

1 bag Fresh Green Beans – $1.39

1 pkg Blueberries – $1.79

1 pkg Strawberries – $1.95

3 Avocados – $1.17

1 pkg Grape Tomatoes – $0.99

1 3-head pkg Garlic – $0.79

1 bunch Bananas (2.72lbs @ $0.34/lb) – $0.93

2 heads Cauliflower – $3.58

1 bag Mini Cucumber – $0.75

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 pkg Bagels – $1.79

1 loaf Bread – $0.65

3 pkgs English Muffins – $2.97

4 dozen Eggs – $3.92

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.98

1 16-oz carton Whipping Cream – $1.55

1 can Black Olives – $1.05

1 canister Decaf Coffee – $2.99

1 carton Quick Oats – $2.29

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

2 gallons Whole Milk – $2.72

1 4-ct pkg Applesauce Pouches – $1.85

1 jar Strawberry Jam – $1.79

1 canister Baking Cocoa – $1.75

1 large jar Salsa – $1.89

1 pkg String Cheese – $1.99

2 16-oz bags Shredded Mozzarella Cheese – $4.98

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

1 Chocolate Cake mix – $0.85

Total: $66.64


Harris Teeter

5 boxes Rice Krispies – $8.95, used  – $5.95/5 after coupons

4 boxes Kraft Macaroni and Cheese – $1.08

2 pkgs Tortillas – $1.29

1 Turkey Hill Ice Cream – $1.97

1 5-lb bag Pillsbury Bread Flour – $3.39

Total: $13.68

Grocery Total for the Week: $80.32

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Lazy Monkey Bread, Scrambled Eggs, Bacon (Birthday Breakfast Choice for my 4-yr old)

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Toast, Breakfast Burrito, Bagels with Strawberry Cream Cheese (I got this free with a coupon last week), Oatmeal, Fruit, Fried/Scrambled/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Macaroni and Cheese, Applesauce Pouches (Birthday Lunch Choice)

Build-Your-Own-Salad Bar (Romaine, Assorted Chopped Fresh Veggies, Olives, Shredded Cheese, Craisins, Avocados, Chopped Fried Bacon, Hard Boiled Eggs, Dressing) x 3

Grilled Cheese Sandwiches, Peppers, Fruit

Leftovers x 2

Dinners

McDonalds, Chocolate cake with Sprinkles, Ice Cream (Birthday Dinner Choice)

Dinner at a Friend’s House (I’m bringing Butterhorns and Fruit Salad)

Finger Food Fellowship (I’m hosting a large group of church friends. Everyone is contributing by bringing finger foods. I’m making English Muffin Pepperoni Pizzas, Strawberry Bars – recipe from a Taste of Home Cookbook, a Raw Veggie Plate with Dip, and )

Burritos (Tortillas, Seasoned Venison Meat, Shredded Cheese Salsa, Shredded Lettuce, Black Olives, Homemade Guacamole. We don’t like sour cream. 🙂), Parmesan Roasted Cauliflower

Turkey Gravy over Rice (using up my last package of cooked turkey in the freezer – I always roast several turkeys over Thanksgiving when we can buy them at low prices), Green Beans, Butterhorns

Venison Roast in the Crockpot, Baked Potatoes, Easy Whole Wheat Muffins (double recipe), Steamed Carrots

Baked Potatoes topped with Fried Bacon and Shredded Cheese, Green Beans, Leftover Easy Whole Wheat Muffins