December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Weekly Menu Plan

Brigette’s $68 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

ALDI

1 gallon Whole Milk – $1.33

2 bags Baby Carrots – $1.38

1 pkg Fresh Zucchini – $1.95

1 large bag Organic Kale – $3.19

1 bag Spinach – $1.19

1 bag Radishes – $0.49

1 bag Envy Apples (1.45lbs @ 1.85/lb) – $2.68

2 3-lb bags Pink Lady Apples – $5.98

1 pkg Fresh Cranberries – $0.69

2 bags Mini Cucumbers – $3.38

1 carton Grape Tomatoes – $1.39

3 bags Frozen Riced Cauliflower – $5.67

1 bunch Bananas 1.34lbs @$0.38/lb) – $0.51

1 can Olive Oil Spray – $1.99

2 3-lb pkgs Fresh Chicken Tenderloins, reduced – $6.87

1 32-oz carton Greek Nonfat Yogurt – $3.29

2 pkgs Sliced Deli Cheese – $2.30

1 pkg String Cheese – $1.65

1 10-lb Smoked Ham – $11.90 (I’ll dice this and freeze it, and this amount of ham will last for a number of meals over the next few weeks)

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

1 box Crispy Rice Cereal – $1.15

1 bag Gluten Free Pretzels – $1.75

1 bag Pretzels – $0.79

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 20-ct pkg Tortillas – $0.99

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50

2 dozen Eggs – $2.18

Total: $68.44

Grocery Total for the Week: $64.55

I decided to wait until early next week to go to Harris Teeter as they are running Super Doubles starting on Sunday. I’ll include that trip in my post next week – although I’ll be using some of the things I buy there in my menu plan for this week).

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Veggie Omelets, Yogurt, Fruit, Fried/Scrambled/Boiled Eggs

Lunches

Macaroni and Cheese, Apples, Carrots

PB & J Sandwiches, Apples/Bananas, Carrots x 2

Pretzels with Peanut Butter, Cucumbers, Oranges x 2

Leftovers x 2

Dinners

Ham and Bean Soup, Cornbread

Homemade Pepperoni Pizza, Tossed Spinach Salad

Build-Your-Own-Burrito (Seasoned Venison Taco Meat, Shredded Cheese, Plain Yogurt, Salsa), Spanish Rice

, Baked Potatoes, Roasted Zucchini, 

Pancakes, Strawberry Kale Smoothies (using strawberries from the freezer from my bulk purchase a few weeks ago), Scrambled Eggs with Ham and Cheese

Cauliflower Fried Rice (I’ll use as a guide, but do my own thing based on vegetables we like), ,

Leftovers

Brigette’s $85 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 gallon Whole Milk – $1.33

1 32-oz carton Half and Half – $1.55

1 64-oz carton Unsweetened Almond Milk – $1.89

1 3-lb bag Frozen Boneless Chicken Breast – $5.39

1 bag Gluten-Free Pretzels – $1.75

1 large tub Pretzels – $3.29

2 loaves Sandwich Bread – $1.30

1 box Crispy Rice Cereal – $1.15

1 can Evaporated Milk – $0.59

1 10-lb bag Russet Potatoes – $1.99

2 pkgs Baby Artisan Lettuce – $3.78

1 3-lb bag Mandarin Oranges – $2.39

2 16-oz bags Mini Cucumbers – $3.38

2 3-lb Pink Lady Apples – $5.98

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.35

1 pkg Fresh Zucchini – $1.45

2 3-lb bags Sweet Potatoes – $1.98

1 pkg Broccoli Crowns – $1.39

1 pkg Radishes – $0.49

1 pkg Blackberries – $0.89

1 bunch Bananas (2.18lbs @ $0.39/lb) – $0.83

2 bags Frozen Riced Cauliflower – $3.78

1 pkg Brussel Sprouts – $1.49

2 pkgs Baby Carrots – $1.50

1 large can Whipped Cream – $2.65

3 cans Pumpkin – $2.37

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

1 1-lb box Butter Quarters – $1.99

2 pkgs Deli Sliced Cheese – $2.30

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30

1 container Feta Crumbles – $1.89

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.99

1 jar Pasta Sauce – $0.65

3 dozen Eggs – $3.33

Total: $78.41

Harris Teeter

5 Chobani Yogurts – $5.00, used $1.00/5 Chobani Yogurt Singles – 11-11-18 SS (exp. 12/16/18) – $4.00/5 after coupon

1 pkg Jello – $0.75, used $0.25/1 Jell-O or Jet-Puffed Product – 11-18-18 SS (exp. 12/31/18) (doubled) – $0.25 after coupon

1 Equal Cafe Creamer – $1.64, used $1.50/1 Equal Product – 11-18-18 RMN (exp. 12/31/18) – FREE after coupon

1 pkg Southern Biscuit Mix – $0.89, used $0.75/1 Southern Biscuit Mix – 11-18-18 SS (exp. 12/30/18) (doubled) – FREE after coupon

1 4-lb bag Sugar – $1.79, used $0.55/1 Dixie Crystals Granulated Sugar or Poly Bag of Light Brown, Dark Brown or Powdered Sugar – 11-18-18 SS; Includes Granulated, 4 lbs or Larger or Baking Sugar, 2 lbs or Larger (exp. 12/30/18) (doubled) – $0.69 after coupon

5 cans Del Monte Green Beans – $2.78, used $0.40/4 Del Monte Canned Vegetables – 11-4-18 SS; Includes 10 – 18 oz Only (exp. 01/04/19) (doubled) – $1.98/5 after coupon

Total: $6.92

Grocery Total for the Week: $85.33

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Yogurt, Fruit, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Baked Sweet Potatoes, Cucumbers, Pretzels x 2

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Apples, Carrots x2

Cheese Quesadillas, Mini Cucumbers, Oranges x 2

Leftovers

Dinners

Pizza Casserole (recipe from “Trim Healthy Table Cookbook” – we like this recipe, and since it uses riced cauliflower for the crust, it’s a great way to get in extra veggies!), Tossed Salad

Crockpot Italian Chicken, Tossed Salad, Roasted Brussel Sprouts, Cinnamon Swirl Bread

Venison Roast in the Crockpot, Roasted Broccoli, Biscuits

Date Night (Kids are spending the night at their adopted Grandparent’s house – my husband and I will go out for dinner or do take-out)

Cheesy Hamburger Potato Soup, Gluten-Free Oatmeal Spice Muffins, Veggie Tray with Dip

Taco Salad (I use ground venison), Green Rice, Fruit Salad

Leftovers

Brigette’s $69 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1 large canister Quick Oats – $2.39

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30

3 8-oz blocks Mozzarella Cheese – $2.97

1 pkg String Cheese – $1.65

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 gallon Whole Milk – $1.34

1 32-oz tub Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.29

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.89

1 head Cabbage – $1.29

2 bags Frozen Riced Cauliflower – $3.78

1 large Butternut Squash (3.61lbs @ $0.39/lb) – $1.41

1 head Cauliflower – $1.89

1 bag Envy Apples (1.80lbs @ $0.99/lb) – $1.78

1 bag Gala and Granny Smith Apples (3.50lbs @ $0.25/lb) – $0.87

1 carton Grape Tomatoes – $1.39

1 bunch Bananas (2.66lbs @ $0.38/lb) – $1.01

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

2 large cans Chicken Breast – $3.10

1 bag Baby Carrots – $0.85

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

1 bag Pretzels – $0.79

1 box Crispy Rice Cereal – $1.15

1 box Honey Crunch Oats – $1.29

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 16-oz box Butter Quarters – $2.04

3 dozen Eggs – $3.33

2 bags Rice Cakes – $2.30

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

1 loaf Bread – $0.65

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50

1 24-oz jar Honey – $4.69

1 pkg Fresh Chicken Leg Quarters (5.65lbs @ $0.89/lb) – $5.03

Total: $69.43

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Smoothies, Fruit, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Toast, Yogurt

Lunches

Cheese Quesadillas, Carrots, Apples x 2

Pretzels, String Cheese, Bananas, Cucumbers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Hamburger Vegetable Soup (using venison vs beef),

, , Applesauce

Venison Roast in the Crockpot, Tossed Salad, , Homemade Biscuits

Upside-Down Pizza (using pepperoni vs ground beef), Green Beans

Date Night (for my husband and me!), Macaroni and Cheese, Applesauce, Green Beans for the Kids

Thanksgiving Dinner: (Our plans are still up in the air – since I’m still not sure if I’m hosting and how many I’m hosting :), I didn’t buy any ingredients for this meal. I will definitely be making another trip to the store once I finalize what’s happening. We’ll for sure have Turkey, Mashed Potatoes and Gravy, Make-Ahead Butterhorns, Green Beans, and Pumpkin Pie. I always try to add in a few interesting side dishes and another kind of pie. Does anyone have any “must-make” suggestions for me?)

, Tossed Salad, Italian Breadsticks

Brigette’s $92 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1 5-lb bag All-Purpose Flour – $1.15

1 1-lb box Butter Quarters – $2.04

1 bag Pecan Halves – $4.99

1 pkg American Singles – $1.25

1 pkg String Cheese – $1.65

4 8-oz pkgs Mozzarella Cheese – $3.96

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.15

1 can Whipped Topping – $2.65

1 32-oz carton Nonfat Greek Yogurt – $3.29

2 loaves Honey Wheat Bread – $1.70

1 box Honey Wheat Puffs – $1.69

1 box Rice Squares – $1.79

1 box Saltine Crackers – $0.75

1 bag Oyster Crackers – $0.79

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

1 gallon Whole Milk – $1.34

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 Acorn Squash (1.87lbs @ $0.39/lb) – $0.73

2 16-oz bags Mini Cucumbers – $3.38

2 bags Organic Romaine Hearts – $3.98

2 Cauliflower – $3.78

1 pkg Broccoli Crowns – $1.29

1 pkg Zucchini – $1.45

1 Butternut Squash (4.10lbs @ $0.39/lb) – $1.60

1 3-lb bag Granny Smith Apples – $2.99

2 pkgs Blackberries – $1.78

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.59

1 4-lb bag Sugar – $1.29

4 dozen Eggs – $4.44

1 jar Hot Caramel Sauce – $1.99

1 8-ct pkg Reeses – $1.25

Total: $72.06


Harris Teeter

2 3-lb bags Gala Apples – $4.98

5 Yoplait Yogurts – $1.85, used  (doubled) – $0.85/5 after coupon

10 cans Green Beans/Corn (B2G3) – $2.70

2 jars Simply Ragu – $2.50, used $0.75/2 Ragu Sauces – 11-4-18 SS; Includes 16 oz or Larger Only (exp. 12/02/18) (doubled) – $1.00/2 after coupon

2 cartons College Inn Broth – $2.88, used 2 $0.50/1 College Inn Broth or Stock – 11-4-18 RMN; Includes 32 oz or Larger (exp. 12/04/18) (doubled) – $0.88/2 after coupon

Total After Coupons: $10.41


Sawyer’s Produce

(This is a local produce distributor close to my house that occasionally offers discounts  to the general public – entire flats only. This is a LOT of strawberries, but we’ll eat quite a few strawberries the next few days, and freeze the rest. Yum!)

16 cartons Strawberries – $10.00 (my kids ate one entire carton before I had a chance to snap a pic)

Grocery Total for the Week: $92.47

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Puff Pancake, Scrambled Eggs, Apples – Birthday Breakfast for my Daughter

Breakfast Provided at Church

Other 5 days: Cereal, Oatmeal, Fruit, Yogurt, Toast, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets (everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts)

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Strawberries,

Build-Your-Own-Salad-Bar (Romaine, Chopped Veggies, Strawberries, Craisins, Pecans, Hard Boiled Eggs, Dressing) x 2

Leftovers x 2

PB and J Sandwiches, Apples, Cucumbers x 2

Dinners

Stuffed-Crust Pepperoni Pizza, Green Beans, Ice Cream Pie (Birthday Dinner)

Chicken Gravy over Rice, Tossed Salad, Pull Apart Oat Rolls

We’re hosting a Soup/Pie Get-Together at our house – everyone is bringing things. I’m making Cheesy Hamburger Potato Soup and

Taco Salad, Homemade Applesauce, Roasted Zucchini

Venison Roast in the Crockpot, Creamy Mashed Cauliflower, Homemade English Muffin Bread

Chili Cheese Baked Potatoes (using leftover chili from last week which I froze), Strawberries, Roasted Broccoli

Leftovers

Brigette’s $68 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1 gallon Whole Milk – $1.35

2 cartons Coconut Water – $4.98

4 dozen Eggs – $4.52

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.49

1 pkg Zucchini – $1.45

1 large Bag Mini Sweet Peppers – $2.29

2 cans Diced Tomatoes – $0.70

2 cans Tomato Sauce – $0.38

1 can Tomato Paste – $0.25

2 pkgs Freeze Dried Fruit – $4.98

2 pkgs Organic Blueberries – $3.98

1 carton Organic Grape Tomatoes – $1.99

1 16-oz pkg Medjool Dates – $4.89

2 bunches Bananas (4.16lbs @ $0.38/lb) – $1.58

2 Celery – $1.78

1 5-ct bag Avocados – $2.69

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.49

2 2-lb bags Honey Crisp Apples – $3.98

2 bags Lemons – $3.78

1 2-lb bag Yellow Onions – $1.09

1 bag Organic Romaine Hearts – $2.69

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

1 pkg Baby Carrots – $0.75

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 bag Cilantro – $0.85

1 Cauliflower – $1.79

1 3-oz bag Fresh Ginger Root – $1.29

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 loaf Honey Wheat Bread – $0.85

1 jar Pasta Sauce – $0.85

1 pkg Deli Sliced Cheese – $1.15

1 can Table Salt – $0.35

Total: $68.54


Harris Teeter

I went to Harris Teeter earlier in the week when they were doing a 3-day Double Dollar Coupon sale. None of these exact deals are available any longer, but after double coupons, sales and rebates (from Ibotta, Checkout 51, and Fetch Rewards) – I actually MADE about $2.00 to “buy” everything in the above picture!

Grocery Total for the Week: $68.54

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Yogurt, Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Fruit, Smoothies

Lunches

Chili Cheese Baked Potatoes, Apples, Cucumbers

Build-Your-Own-Salad Bar (Romaine/Spring Mix, Shredded Cheese, Craisins, Nuts, Hard Boiled Eggs, Avocados, Assorted Chopped Fresh Veggies and Fruit, Dressing) x 2

Peanut Butter and Jelly Sandwiches, Carrots, Bananas x 2

Leftovers x 2

Dinners

Pearl’s Chili (recipe from “Trim Healthy Mama” cookbook), Raw Veggies and Dip, Cornbread (recipe from a church cookbook)

Shepherd’s Pie (recipe from a church cookbook), Bread Machine Buttery Rolls, Tossed Salad,

, Mashed Potatoes, Roasted Cauliflower, Homemade Freezer Biscuits

Venison Roast in the Crockpot, Green Beans, Macaroni and Cheese

Spaghizza, Tossed Salad, Easy Italian Breadsticks

Venison Burgers on the Grill, Grilled Zucchini/Onions/Peppers, Apples

Leftovers

We Spent $69.46 on Groceries This Week (and here’s what we ate)

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to . See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our .

We got back from Kansas late, late Sunday night. Well, actually it was early Monday morning because our flights got delayed for a total of 9 hours.

Unlike the last 3 weeks where I was traveling each weekend, this week, we were home all week and didn’t travel this weekend — which was nice! After three weeks of back to back travel, it was nice to have a week at home where we ate dinner at home together and got to just hang out together in the evenings!

Kroger Trip #1:

  • 6 Kroger Moose Tracks yogurt — marked down to $0.29 each
  • 1 JetPuffed Marshmallows — $1.25, use = $0.25 after coupons
  • 2 Kroger canned Pumpkin — $0.99 each
  • 1 King Arthur Flour — $4.19
  • 6 packages of Turkey Breast — on closeout for $2 each
  • 4 packages of Goldfish crackers — $0.99 each when you purchase 5 participating items
  • 1 VeggieChips — $0.99 each when you purchase 5 participating items
  • 2 Suave Kids Shampoo — $0.99 each when you purchase 5 participating items, used = $0.49 each after coupon
  • 1 Suave Kids Body Wash — $0.99 each when you purchase 5 participating items, used = $0.49 after coupon
  • 4 Suave Professionals Shampoo — $1.99 each when you purchase 5 participating items, used 2 = $0.49 each after coupon
  • Colgate Toothpaste — $1.99 each when you purchase 5 participating items, used = free after coupon
  • 2 Speedstick deodorant — $0.99 each when you purchase 5 participating items
  • Half & Half — $1.99
  • 2 cantaloupe — marked down to $0.99 each
  • 2 bags of apples — marked down to $0.99 per bag
  • 1 bag of plums — marked down to $0.99 per bag
  • 1 bag of avocados — marked down to $0.99 per bag
  • 3 grapefruit — marked down to $0.99 total
  • Used $10/$40 coupon (that Kroger sent me in the mail)
  • Total with tax: $36.44

Kroger Shopping Trip #2:

A friend of mine — who is a sourdough expert — gave me some sourdough starter and I’m having fun learning how to feed it an use it.

I was happy with how the sourdough pancakes turned out, but the didn’t quite turn out how I had envisioned it — though it wasn’t terrible. I’m excited to keep experimenting!

I was excited to earn extra points from Fetch Rewards this week for buying Oscar Mayer, Suave, and Pepperidge Farm. Have you signed up for Fetch Rewards yet? If not, I highly recommend it. It’s such an easy way to earn cashback every week just for scanning your grocery receipts! Read more on how to sign up here.

What I Spent This Week

Total spent: $69.46

Cashback Earned This Week: 258 points + 149 points from Fetch Rewards for scanning my receipts + $0.10 for scanning my receipt on iBotta

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate. And  it also means we didn’t use all of these groceries up this week — because some of them will be saved for later weeks!

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here. 🙂

What We Ate This Week

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs, Baked Oatmeal (from the freezer), Yogurt, English Muffins (from the freezer)

Lunches:

  • Hard Boiled Eggs, Best Bran Muffins, Avocados, Salad, Grapefruit, Apples, (for Jesse and me)
  • Turkey Sandwiches, Fruit, Veggies, Yogurt, Cookies, Hard Boiled Eggs (For the kids — They are in charge of their own lunches.)

Snacks:

Dinners:

  • Saturday: Dinner with Jesse’s family (we were in KS for my sister’s wedding)
  • Sunday: Dinner at the airport (our flight was delayed by 9 hours, so we ended up having to buy food at the airport)
  • Monday: Turkey Meatballs from the freezer, mashed potatoes, fruit
  • Tuesday: Sourdough Pancakes, eggs, fruit, yogurt
  • Wednesday: Turkey, Rice, Cantaloupe
  • Thursday: Sausage/Peppers/Onions in the Crockpot, cantaloupe,
  • Friday: Dinner Out