December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Weekly Menu Plan

Brigette’s $69 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1 12-pk Belle Vie Grapefruit Sparkling Water – $2.39

1 gallon Whole Milk – $1.35

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.89

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.49

1 6-pk Strawberry Applesauce Cups – $1.15

1 pkg Zucchini – $1.45

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

1 pkg Romaine Hearts – $1.79

1 3-pk Multi-Colored Peppers – $2.49

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 Cauliflower – $1.79

1 pkg Broccoli Crowns – $1.19

2 pkgs Baby Carrots – $1.58

2 3-lb bags Gala Apples – $3.38

1 3-lb bag Pink Lady – $3.59

1 bag Red Grapes – $0.02 (these were on sale for $0.79/lb – according to my receipt, I bought 0.02lbs of grapes – obviously incorrect! But I didn’t catch this until reading my receipt just now)

4 dozen Eggs – $4.52

1 12-oz pkg Cheese Sticks – $1.99

2 16-oz pkgs Shredded Cheddar Cheese – $4.30

1 16-oz pkg Deli Sliced Ham – $2.99

2 1-lb boxes Butter – $3.98

1 3-lb bag Frozen Boneless, Skinless Chicken Breasts – $5.39

2 single-serving cups Greek Yogurt – $1.18

1 32-oz carton Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.29

1 pkg Plain Rice Cakes – $1.15

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 pkg Hawaiian Sweet Rolls – $1.79

Grocery Total for the Week: $69.02

Weekly Menu Plan

I’ll be out-of-town with my children for part of the week – in KS for my youngest sister’s wedding!! – so I didn’t plan a full week’s worth of meals. 🙂

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Oatmeal, Cereal, Fruit, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Yogurt, Fruit

Lunches

Grilled Ham/Cheese Sandwiches, Grapes, Carrots x 2

Baked Potatoes with Broccoli and Cheese, Apples x 2

Rice Cakes with Peanut Butter, Applesauce, Cucumbers

Leftovers

Dinners

Out to Dinner – Cracker Barrel with Friends

Pizza Casserole (Recipe from “Trim Healthy Table” Cookbook; This was on the menu for last week, but I didn’t end up making it as we ate leftovers for one more meal than I had planned for)

Hamburgers on the Grill, Grilled Cauliflower, Cheesy Hashbrown Potatoes, Tossed Salad

, , Apples

Build-Your-Own-Burrito (Seasoned Ground Venison, Shredded Lettuce, Salsa, Plain Greek Yogurt, Shredded Cheese, Homemade Tortillas), Steamed Carrots

Leftovers

We Spent $56.49 on Groceries This Week (+ here’s what we ate)

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to . See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our .

I got back from my girls’ beach trip on Sunday night and we left last night (Thursday night) for a family road trip to AL, MS, and LA. We are staying at hotels that offer free breakfast and then we brought much of our food and snacks, so we don’t plan to spend that much extra on food on this trip.

However, we’re under-budget again this week, so I’m using the extra $39 we had in grocery money last week to cover an extra dinner out for our road trip.

Note: When you see the groceries and meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries in these shopping trips that I used to make all of the meals we ate. And  it also means we didn’t use all of these groceries up this week — because some of them will be saved for later weeks!

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here. 🙂

Kroger Shopping Trip #1

Kroger Shopping Trip #2

  • 5 dozen Simple Truth Eggs — marked down to $0.49 per dozen
  • 2 bags of cinnamon/raisin bagels — marked down to $1.49 each
  • 3 Simple Truth yogurts — marked down to $0.49 each
  • Oui Yogurts — marked down to $1.19 each, used
  • Artisan Lettuce — marked down to $1.49
  • 2 bags of grapefruit/oranges — marked down to $0.99 each
  • 1 bag of apples — marked down to $0.99
  • Stayfree pads — $1.79 when you buy 5 participating products, used , got $0.50 back from iBotta rebate = $0.39
  • 4 Suave Shampoo/Conditioner — $1.99 each when you buy 5 participating products, used + $1/1 coupon that Kroger had sent to me (I should have just bought 3 bottles — for some reason, I got mixed up and thought it was a $1/2 coupon… oh well!) = $0.99 each
  • 2 Speedstick deodorant — $0.99 each when you buy 5 participating products
  • 2 Gillette Shave Gel — $0.99 each when you buy 5 participating products
  • Colgate toothpaste — $1.99 when you buy 5 participating products
  • 2 Suave Kids’ Body Wash — $0.99 each when you buy 5 participating items
  • 2 Huggies Baby Wipes — $0.99 each when you buy 5 participating items, used = $0.74 each after coupon
  • 2 Honey Nut Cheerios — $1.79 each when you buy 5 participating items, used = $1.29 each after coupon
  • 4 packages of Goldfish — $0.99 each when you 5 participating items
  • 8 boxes of Quaker Granola bars — $0.99 each when you buy 5 participating items
  • 2 packages of Oscar Mayer lunch meat — $2.79 each when you buy 5 participating items
  • Used $10/$40 coupon that Kroger mailed to me recently (make sure you always have your address correct on the Kroger site — they often mail out great coupons!
  • Total with tax: $39.84

The best deal of the week by far (at least to me!) was the Simple Truth Cage-Free Eggs for $0.49!!!!! I have never seen cage free eggs this inexpensive and was so excited for this deal!

Since we already had 4 dozen eggs from recent deals, I shared two dozen with a friend and we plan to have lots of scrambled eggs, fried eggs, and hard boiled eggs over the next 2-3 weeks.

I don’t usually freeze eggs, because we can easily eat through 3 dozen in a week, but I will be making French Toast or Egg Casserole if we really need to use them up and aren’t seeming to eat through them quickly enough. I never have had any issue keeping eggs in the fridge for 2-3 weeks past their sell by date, so I’m not too worried about us being able to use them before they go bad.

I was also excited because I earned 436 points on Fetch Rewards for my second shopping trip! If you haven’t signed up for Fetch Rewards yet, I highly recommend signing up and scanning your receipts. It’s such an easy-peasy way to earn free gift cards!

(Want more details on Fetch Rewards and how it works? Read this post on How I Earned $5 in Free Gift Cards in 3 Weeks — just for scanning my grocery receipts.)

What I Spent This Week

Total spent: $56.49

Cashback Earned This Week: 461 points from Fetch Rewards for scanning my receipts + I earned $0.60 back from iBotta for scanning my receipt and purchasing Stayfree.

What We Ate This Week

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs, Banana Bread with Peanut Butter (Everyone is on their own for breakfast!)

Lunches:

  • Hard Boiled Eggs, Avocados, Salad, Grapefruit, Cottage Cheese, Lunch out with a friend (she insisted that she pay for my lunch!), Apples, Pumpkin Waffles (Jesse & Me)
  • Turkey Sandwiches, Fruit, Veggies, Banana Bread, Granola Bars, Yogurt, Cookies, Capri Sun (For the kids — They are in charge of their own lunches.)

Snacks:

  • Banana Bread, Oreo Cheesecake (that Kaitlynn made), Yogurt, Cottage Cheese, Fruit/Veggies, Cookies, Hard Boiled Eggs, Turmeric Milk

Dinners:

  • Saturday: Jesse and the kids went over to our friends’ house for dinner since I was gone
  • Sunday: Leftovers/Fend For Yourself
  • Monday: Sausage/Peppers/Onions in the Crockpot
  • Tuesday: Fend For Yourself (Silas had a baseball game) — The kids had cereal, I had a muffin, egg, and apple, Jesse can’t remember what he ate!
  • Wednesday: Pumpkin Pancakes (recipe coming this next week on the blog — these were a hit!)
  • Thursday: Lasagna Casserole (from the freezer) Salad
  • Friday: Dinner Out

Brigette’s $92 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50

1 can Parmesan Cheese – $2.29

1 jar Garlic Powder – $0.99

1 24-oz jar Pasta Sauce – $0.85

2 cans Condensed Cream of Chicken Soup – $0.90

1 box Onion Soup Mix – $0.45

1 32-oz bag Shredded Mozzarella Cheese – $4.99

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.15

1 bag Cheese Sticks – $1.65

1 16-oz pkg Deli Sliced Ham – $2.99

2 pkgs Deli Sliced Cheese – $2.30

1 5-lb bag Flour – $1.15

1 bag Gluten Free Pretzels – $1.75

1 bag Mini Marshmallows – $0.89

1 24-oz bag Chocolate Chips – $2.79

2 bagsBrown Sugar – $1.90

1 pkg Rice Cakes – $1.15

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.95

2 1-lb pkgs Ground Sausage – $3.78

1 jar Organic Apple Cider Vinegar – $1.99

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 pkg Romaine Hearts – $1.59

1 head Cabbage – $1.29

1 pkg Broccoli Crowns – $1.19

1 3-ct pkg Colored Peppers – $1.49

1 Acorn Squash (2.24lbs @ $0.39/lb) – $0.87

1 Spaghetti Squash  (4.14lbs @ $0.39/lb) – $1.61

1 2-lb bag Honey Crisp Apples – $1.99 (we also were given a large bag of Fuji apples this week, not pictured, by some friends who went to an apple orchard)

2 bags Riced Cauliflower (not pictured – I accidentally left them in the freezer during this pic) – $3.78

1 3-lb bag Boneless, Skinless Chicken Breasts (not pictured – I accidentally left them in the freezer during this pic) – $5.39

1 loaf White Sandwich Bread – $0.65

1 loaf Wheat Sandwich Bread – $0.85

Total: $66.40


Harris Teeter

(Super Doubles)

1 64-oz carton Silk Cashew Milk – $3.00, used a $1.00/1 catalina printout (doubled) – $1.00 after coupon

2 10-ct pkgs Mission Tortillas – $4.00, used 2 $1.00/1 peelies (doubled) – FREE after coupons

1 Fage Split yogurt – $1.50, used a $0.75/1 catalina printout (doubled) – FREE after coupon

2 16-oz pkgs Muellers Elbows – $1.68, used $0.55/1 Mueller Pasta – RMN 9-9-18 (exp. 10/20/18) (doubled) $0.58/2 after coupon

10 Chobani Flip Yogurts – $7.00 ($1.00 each, get an instant $3.00 off wyb 10) – used 2 $1.00/5 Chobani Single Serve Yogurts – 9-30-18 SS (exp. 10/28/18) (doubled) – $3.00/10 after coupons

2 64-oz cartons Orange Juice – $1.98

10 cans Green Beans – $3.30

2 pkgs Townhouse Crackers – $3.98, used $1.00/2 Keebler Town House Crackers – 8-26-18 RMN; Includes 9 oz or Larger Only; Limit of 4 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 10/07/18) (doubled) – $1.98/2 boxes after coupon

5 cans Campbell’s Chunky Soup – $6.45, used  (doubled) – $4.45/5 cans after coupon (My husband likes to bring these for lunches at work)

6 cans Pillsbury Biscuits and Cinnamon Rolls – $6.00, used 2 $1.00/3 Pillsbury Refrigerated Baked Goods Products – 9-16-18 SS (exp. 12/08/18) (doubled) – $2.00/6 cans after coupons

2 cups Cap’n Crunch Cereal – $2.00, used $1.00/2 Cap’n Crunch Cereal – 8-5-18 RMN (exp. 10/31/18) (doubled)FREE after coupons

2 boxes General Mills Chocolate Peanut Butter Cheerios (doubled) – $2.98, used  $1.00/2 General Mills Cheerios Cereal, Any variety – 8-26-18 SS (exp. 10/06/18) (doubled) – $0.98/2 boxes after coupon

2 Larabars – $2.00, used  (doubled) – $1.00/2 after coupon

Total after Coupons: $20.27

Harris Teeter actually had Super Doubles TWICE this week (3 days each). This picture is from Super Doubles earlier in the week. These deals are no longer available. After coupons and rebates, I paid $6.32 for all of the above.

Grocery Total for the Week after Coupons and Rebates – $92.99 (Yes, this is more than I usually spend. Last week, I only spent $61 – so it all balances out. 🙂 Since we can’t eat all of this food in one week, some of this will go towards the following weeks.)

Weekly Menu Plan

(We still have over 4 dozen eggs leftover from chicken-sitting for some friends last week)

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit, Yogurt, Veggie Omelets, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Smoothies

Saturday: Bacon/Cinnamon Rolls/Hard Boiled Eggs

Lunches

Cheese Quesadillas, Apples, Peppers x 2

Crackers with Peanut Butter, Apples, Cheese Sticks x 2

Meat/Cheese Sandwiches, Carrots, Grapes x 2

Leftovers

Dinners

Breakfast for Dinner: Sausage, , Scrambled Eggs

, Tossed Salad,

Easy Pizza Casserole (recipe from Trim Healthy Table cookbook), Tossed Salad, Green Beans

Fall Festival with our Church – Main Dishes are provided; I’m bringing S’Mores Bars (recipe from my mother-in-law)

Spaghetti Sauce over Noodles or Spaghetti Squash, Tossed Salad, Broccoli, Biscuits

Hamburger Vegetable Soup, Shredded Cheese, Crackers, Apples

Leftovers

Brigette’s $61 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 12-pk Belle Vie Grapefruit Sparkling Water – $2.39

1 gallon Whole Milk – $1.36

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 48-oz pkg Boneless, Skinless Chicken Breasts – $5.39

6 cans Green Beans – $2.28

2 3-lb bags Gala Apples – $3.38

1 pkg Baby Carrots – $0.69

1 Cantaloupe – $0.89

1 bag Fresh Brussel Sprouts – $1.49

1 bag Mini Cucumbers – $1.49

1 bag Broccoli Crowns – $1.15

1 bag Red Grapes (2.30lbs @ $0.79/lb) – $1.82

1 pkg Zucchini – $1.45

1 Cauliflower – $1.79

1 3-ct pkg Romaine Hearts – $1.79

1 large tub Organic Spring Mix – $3.99

3 bags Green Beans – $2.97

1 3-lb bag Mandarin Oranges – $1.79

2 8-oz pkgs Deli Sliced Cheese – $1.60

2 12-oz pkgs String Cheese – $3.40

1 16-oz pkg Deli Sliced Ham – $2.99

1 24-oz carton Lowfat Cottage Cheese – $1.59

1 bag Nacho Chips – $0.75

1 box Cheddar Crackers – $1.49

1 large Bag Popcorn – $1.69

1 bag Gluten-Free Pretzels – $1.75

1 32-oz box Spaghetti Noodles – $1.09

2 boxes Honey Nut Oats – $2.30

1 pkg Hawaiian Sweet Rolls – $0.99

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 pkg Hotdog Buns – $0.59

1 jar Minced Onion – $0.99

2 loaves Sandwich Bread – $1.70

Total: $61.57

Grocery Total for the Week: $61.57

Weekly Menu Plan

We are Chicken-Sitting this week for some friends who are out of town, so we’ll be getting 8-10 farm fresh eggs every day! 🙂

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal,  (we have a HUGE bag of rhubarb in the freezer, compliments of my in-law’s garden this summer), Oatmeal, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Toast, Fruit

Lunches

Ham and Cheese Sandwiches, Carrots, Apples x 2

Pretzels, Cheese Sticks, Cucumbers, Grapes

Leftovers x 4

Dinners

Taste of Home Casserole (recipe from Trim Healthy Table Cookbook – I’ll use ground venison), , Tossed Salad

Roasted Broccoli, Homemade French Bread

Chicken Gravy over Rice, Tossed Salad, Hawaiian Sweet Rolls, Green Beans

Hamburgers on the Grill, Skillet Fried Potatoes, Roasted Brussel Sprouts, Sliced Apples

Taco Salad,  (I’ll use my homegrown cilantro), Cantaloupe

Lentil Soup, World’s Best Honey Cornbread, Fresh Veggies with Dip

Venison Roast in the Crockpot, Creamy Milk Rice, Green Beans

Our $70 Grocery Shopping Budget + Menu Plan

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to . See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our .

I’m trying something new this week! Instead of posting a menu plan at the beginning of the week and then sharing my shopping trips throughout the week, I’m sharing what we actually ate and what groceries I bought this week.

Please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries in these shopping trips that I used to make all of the meals we ate. And  it also means we didn’t use all of these groceries up this week — because some of them will be saved for later weeks!

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here. 🙂

Kroger Shopping Trip #1:

  • 3 Family-Sized Boxes of Nabisco Ritz Crackers — $1.99 with the Kroger Friday-Saturday Digital Coupon
  • 2 boxes of Raisinets — marked down to $0.19 each
  • Naked Juice — on closeout for $1.79, used $2/1 coupon — they deducted it down to $1.79 = FREE after coupon
  • 4 jars of Yoplait Oui Yogurt — marked down to $2.39 total
  • Bananas — marked down to $0.39/lb. = $1.88 total
  • Total with tax: $12.46, Got a $3 catalina back

Kroger Shopping Trip #2:

  • 1 Kroger Cottage Cheese — $1.89
  • 1 Johnsonville Sausage — marked down to $2.29
  • 5 packages of Kroger Ground Turkey — marked down to $2.29 each
  • 1 package Johnsonville Italian Sausage — marked down to $1.99
  • Used $3/$15 meat coupon Kroger mailed to me
  • Used $3 catalina earned in shopping trip above
  • Total with tax: $12.72

Kroger Shopping Trip #3:

  • 1 Salad Kit — marked down to $1.89
  • 1 bag of oranges — marked down to $0.99
  • 1 bag of peppers — marked down to $0.99
  • Oui Yogurt (2-pack) — marked down to $1.19
  • 1 dozen eggs — marked down to $1.19
  • 1/2 gallon chocolate milk — marked down to $1.39
  • Grapes — on sale for $0.88/lb. = $2.15
  • 3 cans of Kroger pumpkin — $0.99 each
  • 1 gallon milk — $2.69
  • King Arthur Flour — $3.89, used $1/1 Kroger Digital Coupon = $2.89
  • Oats — $2.49
  • Butter — $2.99 when you buy 5 participating items
  • 2 bottles Palmolive dish soap — $0.99 each when you buy 5 participating items, used 1 $0.50/1 Kroger Digital Coupon
  • Colgate toothpaste — $1.99 when you buy 5 participating items, used $2/1 Kroger Digital coupon = FREE after coupon
  • 1 bottle Head & Shoulders — $1.99 when you buy 5 participating items, used $1/1 Kroger Digital coupon = $0.99 after coupon
  • Total with tax: $29.75

Note: I forgot to buy the second bottle of Palmolive the first time around, so I had to go to customer service and add it to my order to get the $5 off!

Kroger Shopping Trips #4 & #5:

  • 1 Kroger cottage cheese — $1.89
  • 1 bottle Naked Protein Smoothie — marked down to $1.79 (not pictured; I picked this up for Kathrynne to have for lunch since she can hardly eat anything right now because she just got her expander put in in preparation for getting braces)
  • 2 packages of Pitas — marked down to $0.79 each
  • 4 dozen Simple Truth eggs — $1.77 with Kroger Friday-Saturday Only Digital coupon
  • 1 dozen medium eggs — marked down to $0.49
  • 1 Yoplait yogurt — Free with Free Friday coupon
  • 2 yogurts — marked down to $0.29 each
  • 2 packages of butter — $2.49 each when you buy 5 participating items
  • Yo Crunch Yogurt — $0.99 when you buy 5 participating items
  • 2 bottles Simply Lemonade — $0.99 each when you buy 5 participating items
  • 1 bag of apples — marked down to $0.99
  • Total with tax: $23.71

What We Ate This Week

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Baked Oatmeal (from the freezer), Toast/Eggs, Banana Bread with Peanut Butter (Everyone is on their own for breakfast!)

Lunches:

  • Hard Boiled Eggs, Avocados, Salad, Banana Bread, Turkey Burgers, Turkey Meatballs with Spaghetti Noodles & Sauce, Leftovers, Apples, Peppers (Jesse & Me)
  • Sandwiches, Fruit, Veggies, Granola Bars, Yogurt, Cookies, Capri Sun (For the kids — They are in charge of their own lunches.)

Snacks:

  • Banana Bread, Yogurt, Cottage Cheese, Fruit/Veggies, Hard Boiled Eggs

Dinners:

  • Sunday: Leftovers/Fend For Yourself
  • Monday: Turkey Burgers, Pickles, Peas, Grapes
  • Tuesday: Chipotle (School Spirit Night Fundraiser)
  • Wednesday: Pumpkin Waffles, Grapes
  • Thursday: Spaghetti Casserole, Steamed Peas
  • Friday: Spaghetti Casserole, Banana Bread, Steamed Broccoli (yes, we made enough to have it two nights in a row!)

What I Spent This Week

My grocery week runs from Saturday to Friday. However, I had $11.85 leftover from this past week, so I’m subtracting it from this week’s total.

Total for all these groceries minus the extra grocery money from last week: $66.79

Cashback Earned This Week: 125 points from Fetch Rewards for scanning my receipts

Help me out! Do you like this new format of me sharing my grocery shopping and menu plan? I’d love to hear your honest thoughts!

Brigette’s $73 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 gallon Whole Milk – $1.36

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.85

1 1-lb pkg Butter Quarters – $1.99

1 4-lb bag Sugar – $0.99

1 48-oz bag Frozen Chicken Breasts – $5.39

1 3-lb bag Frozen Ground Beef Patties – $8.89

1 16-oz pkg Deli Ham Meat – $2.99

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 loaf Honey Wheat Bread – $0.85

1 box Pumpkin Toasty O’s Cereal – $1.99

1 16-oz bag Shredded Mozzarella Cheese – $2.49

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30

2 bags Gluten Free Pretzels – $3.50

1 pkg Rice Cakes – $1.15

1 tub Cookies and Cream Ice Cream (this got loaded into the freezer immediately instead of put on the table for the picture) – $1.75

1 jar Hot Fudge Syrup – $1.99

1 large Pumpkin – $3.79

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

1 Cauliflower – $1.79

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.29

2 bags Baby Carrots – $1.58

1 2-lb bag Peaches – $1.50

3 dozen Eggs – $3.33

1 5-lb bag Jasmine Rice – $3.85

1 bag Chopped Pecans – $2.99

Total: $73.14

Grocery Total for the Week: $73.14

Weekly Menu Plan

We ended up with a LOT of leftover fresh produce from the past couple of weeks, so we’ll be working on using that up this week.

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Veggie Omelets

Birthday Breakfast: Cinnamon Rolls, Bacon, Boiled Eggs

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Fruit, Carrots

Rice Cakes with Peanut Butter, Cheese Sticks, Carrots, Apples

Ham Sandwiches, Oranges, Cucumbers

Pretzels with Peanut Butter, Peaches/Apples Mini Peppers x 2

Leftovers x 2

Dinners

Pakistani Kima (recipe from “More With Less” cookbook), Tossed Salad, Fruit

Hamburgers on the Grill with Homemade Buns, Baked Potato Wedges, Applesauce, Roasted Cauliflower

Taco Salad (We use ground venison instead of ground beef), Spanish Rice

, Creamy Milk Rice, Make-Ahead Butterhorns, Roasted Zucchini

Shepherd’s Pie, Make-Ahead Butterhorns, Ice Cream Cake (Birthday Dinner)

BBQ Meatballs, Twice Baked Potatoes, Green Beans, Biscuits

Leftovers