December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: My Shopping Trips

Look what I got at Kroger yesterday (great markdowns on yogurt & tomatoes + more!)

I stopped by Kroger yesterday and grabbed some great markdown deals!

  • 2 loaves Artisan Bread — marked down to just $1.49 per loaf
  • Cherry tomatoes — $0.99 per bag
  • 3 cups of Oikos yogurt — marked down to $0.39 each
  • 2 Flip yogurts — marked down to $0.49 each
  • 1 organic yogurt cup — marked down to $0.49 each
  • 4-pack of Fage yogurt — marked down to $1.99 (I LOVE this yogurt!)

Have you gotten any great deals this week? Tell us about them in the comments!

I found an AMAZING deal on avocados (what should I do with them?)

As I told you in yesterday’s Kroger markdowns post, because I’m changing my morning routine, it means I have time to run by the store and shop for markdowns or great deals again in the mornings — which I have really missed having the margin to do.

So expect to be seeing a lot more posts about my shopping trips. Here’s what I got today (I just popped into Kroger on my home from school drop-offs):

Today’s Kroger Shopping Trip

  • 3 cartons of cottage cheese — marked down to $0.99 per carton
  • 1 yogurt whips — marked down $0.29
  • 3 bags (with 7 avocados each!) — marked down to just $0.99 each!!!!

Total with tax: $6.62

I froze the cottage cheese and we’ll use it in Berry Cottage Whip or smoothies.

I’m on the fence as to what to do with the avocados. As you may recall, I found a similar deal on avocados last year and we ended up freezing them! Truth be told, we didn’t love them that way.

So, this time around, I’m thinking that we’ll eat as many as we can in the next few days and make a big ole batch of guacamole, too!

Any other ideas for what we should do with the avocados? I’d love your suggestions!

Today’s Kroger Shopping Trip (sausage, cottage cheese, and oranges!)

Because I’m changing my morning routine, it means I have time to run by the store and shop for markdowns or great deals again in the mornings — which I have really missed having the margin to do. So expect to be seeing a lot more posts about my shopping trips. 🙂

Here’s what I picked up today at Kroger:

  • Organic cottage cheese — marked down to $1.39
  • 2 bags of oranges — $0.99 per bag
  • 4 lbs. of Country Sausage — marked down to $1.59

Total with tax: $10.34

I browned the sausage and then froze it in 4 separate bags to have ready for meals. It will be great for Egg Casserole or Lasagna or just to serve with scrambled eggs.

What’s YOUR way to use ground sausage? I’d love to hear in the comments!

Kroger Shopping Trip: Kellogg’s cereal for $0.99, Goldfish for $0.99, a great deal on Naan, more!

After Monday’s coupon shopping trip success, I was inspired to head back to Kroger to grab some more deals! Here’s what I got (except for the clearance deals, all of these deals and coupons should still be valid, as far as I know):

Goldfish crackers are on sale for $0.99 you buy 4 participating items, so we bought 10 bags — which my kids were very excited about! They LOVE Goldfish crackers for their lunches!

Larabars — on sale for $0.90 (through 10/24)
Bought 2 and used
$0.65 each after coupon

(I have fallen in love with Larabars now that I eat a lot fewer desserts!)

Kellogg’s Special K cereal — on sale for $1.99 when you buy 4 participating items
Bought 2 and used 2
$0.99 after coupons

You can mix and match any of the 4 participating items, but you have to buy in sets of 4. So we bought 10 bags of Goldfish crackers + 2 boxes of Kellogg’s cereal to make 12 items total.

Stonefire Naan — marked down to $1.29 each (I had — I wish I would have printed more coupons! We LOVE this Naan and I’ve never seen it marked down like this!)

I also found apples marked down to $0.99 per bag! I always love it when I find good quality apples in the reduced produce section!

iBotta also has an offer this week where you can get $0.25 back on any grocery purchase, so I submitted my receipt for that, too!

A big thank you to for the heads up on some of these deals!

My Kroger Shopping Trip — I got Tide for $0.99, Huggies wipes for $0.49, more!

After being in Cincinnati last week with , including Katie from , I was so inspired to shop with coupons again — something that I haven’t done much of in the last few years. (Read more about how we save on groceries without using coupons here.)

So, I went over to , made my grocery list, printed my coupons, and then promptly lost the coupons! For real.

Maybe this wasn’t such a good idea??? 😉

I ended up finding out that my daughter had put the coupons under a stack of books, so all was not lost! But then when I got to the store, I realized how rusty I was at using coupons. I ended up having to consult Kroger Krazy multiple times on my phone AND I had to return a bottle of laundry detergent to customer service because I had bought the wrong size!!!!

Apparently, using coupons isn’t quite like riding a bike. When you learn how to do it once, you can’t necessarily just hop back on and do it again!

But, as I walked out of the store with my bags in tow and my receipt with all the savings listed, I remembered the rush I got from using coupons and getting deals and now I’m inspired to jump back into it again! 🙂

Here are the deals I got:

Huggies Baby Wipes (56 – 72 count soft pack) – $0.99 (when you buy 4 participating items through 10/24)
Used
$0.49 after coupon

Tide Simply Laundry Detergent (37-40 oz) – $1.99 (when you buy 4 participating items)
Used – Limit 1 (expires 10/28/17)
$0.99 after coupons

(There’s also a printable you could use: )


Twinings Tea Bags (20 ct) – $1.99 (when you buy 4 participating items)
Used  – Limit 1 (exp 11/22/17)
Final cost is as low as $0.99

I also got a bag of Goldfish crackers for just $0.99 as my fourth item for the get $4 off when you buy 4 participating items promotion.

Stayfree Pads (16-24 countt) – $1.99 (when you buy 4 participating items)
Used 2 $2/2 Stayfree product printable
$0.99 each after coupons


Always Radiant or Infinity Flex Foam Pads (14 count) – $2.99 (when you buy 4 participating items)
Used  – Limit 1 (expires 10/28/17)
Paid $1.99 each, Submitted for (2) $1/1 Always Radiant or Infinity Pads – 11 ct or larger ibotta Rebate
$0.99 after coupons and rebate

Tampax Radiant or Pearl Tampons (16 ct) – $2.99 (when you buy 4 participating items)
Used  – Limit 1 (expires 10/28/17)
Paid $1.99 each, Submitted for (2) $1/1 Tampax Radiant or Pearl Tampons 16 ct or larger ibotta Rebate – Limit 3
$0.99 each after coupons and rebate

My total for all of these items was $11.38 + tax! Woot!!

Have you gotten any great deals recently? If so, I’d love to hear about them! Share your deals in the comments!

This Week’s $106 Kroger + ALDI Shopping Trip & Menu Plan

Since we were out of town for two weeks, our fridge was really bare so I did a big shopping trip to stock back up for this week! Here’s what I bought at ALDI:

ALDI Shopping Trip

  • Bananas ($0.44/lb.) — $2.39
  • Organic Arugula — $2.49
  • Organic Spring Mix — $2.99
  • Guacamole Cups (my kids picked this out for lunches this week) — $2.99
  • Cilantro — $0.69
  • Whole-Wheat Bread — $1.49
  • 2 packages of Multi-Colored Peppers — $1.69 per package of 3
  • Boneless Skinless Chicken Breasts — $5.49
  • Mozzarella — $1.79
  • Turkey Lunch Meat (my kids picked this out for lunches) — $2.49
  • Bacon — $3.49
  • 2 packages of Cherries — $1.99 each
  • Beef Sausage — $2.19
  • Pasta — $1.29
  • 4 packages of Strawberries — $1.49 per package
  • Tortillas — $0.99
  • Whole-Wheat Tortillas — $1.39
  • Italian Bread (Kaitlynn wanted to buy this for a French Toast recipe she wanted to try.) — $3.69
  • Tortilla Chips — $1.19
  • 3 boxes Vanilla/Chocolate Pudding — $0.49 each
  • 2 jars of Salsa — $1.49 each
  • 2 cans Refried Beans — $0.75 each
  • Half & Half — $1.79
  • Danimals Smoothies (another lunch treat!) — $2.76
  • Natural Peanut Butter — $1.39
  • 2 cans of Green Beans — $0.44 each
  • 2 Avocados — $0.69 each
  • Caeser Salad Kit — $1.99
  • 2 cans of Corn — $0.44 each
  • Milk — $2.37
  • 2 Cucumbers — $0.49 each
  • Tomatoes on the Vine — $0.99
  • Crisp Rice — $1.19
  • Raisin Bran — $1.79
  • Pasta Sauce — $0.99
  • 1 dozen eggs — $0.89
  • Fruit Bowls (another lunch treat!) — $1.59
  • Water Bottles — $1.99
  • Total with tax: $85.17

I also quickly stopped by Kroger to grab some cage-free eggs (our ALDI doesn’t carry them and these are what we use for scrambled eggs, etc.) and to grab some cottage cheese (because I forgot to buy it at ALDI). I also looked at the markdowns to see what they had.

I was excited with the deals I found:

Kroger Shopping Trip

  • 2 dozen Cage-Free Eggs — $2.79 per dozen
  • Cottage Cheese — $1.89
  • 4 packages of Chobani Yogurt (2 yogurts per package) — marked down to $0.79 per package
  • 3 packages Kroger Cubed Ham (I’m going to stick these in the freezer to save for meals over the next few weeks) — marked down to $1.19 per package
  • 4 packages of Chicken Hot Dogs — marked down to $0.69 per package
  • King’s Hawaiian Bread — $1.99
  • Oikos Greek Yogurt — marked down to $0.49
  • Drinkable Yogurt — marked down to $0.49
  • Total with tax: $21.18

All totaled, we spent $106.35 on groceries. We usually average around $125 in grocery spending per week (though recently, it’s been less — in fact, we set aside all of our extra grocery money from the past few months to use for our food spending on our recent vacation!), so I was excited to restock our fridge and have food for all of our meals this week and still stay under-budget!

Here’s what’s on our menu plan this week:

This Week’s Menu Plan

Breakfast — Cereal, Oatmeal, Toast, Eggs, Fruit, French Toast

Lunches — Turkey Sandwiches, Chicken Hot Dogs, Cheese Quesadillas, Caeser Salad, Yogurt, Fruit/Veggies, Chips/Salsa/Guac, Leftovers

Dinners — Baked Ziti, Corn Chowder, Haystacks, Breakfast for Dinner (French Toast/Bacon), Southwest Roll-Ups, Sausage & Peppers over Rice, Dinner Out

New to shopping at ALDI? Read how we save close to $1,000 per year by shopping at ALDI. Also, check out my post with my 25 Favorite Things to Buy at ALDI.

Want to see me break down my shopping trips and talk more about why I bought each item? Watch these videos: