December212012.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: My Shopping Trips

Yesterday’s Target Shopping Trip

The children and I went to Target after they finished all their homeschool projects and chores yesterday. Target is one of their very favorite places to go and they are always looking for paid chores to do throughout the week so that they can have money to spend when we go to Target. 🙂

Here’s what I bought:

1 Neutrogena Lip Balm — $2.49, used $2/1 Neutrogena cosmetics coupon = $0.49 after coupon

2 Reach Floss — $0.97 each, used 2 $1/1 Reach coupons = free after coupons

2 packages of GE lightbulbs — $2.79 each, used 2 $2/1 coupons = $0.79 each after coupons (our store didn’t carry the lightbulbs that would have been free after coupons)

2 packages of Barilla pasta — on sale for $1.16 each, used 2 $1/1 Barilla coupons = $0.16 each after coupons

4 bananas (for Freezer-Friendly Banana Bread) — $0.91

Total with tax: $3.48

Last night’s Dillon’s shopping trip

Our whole family headed out to Dillon’s last night after dinner. I was planning to go by myself, but all of the children wanted to tag along, so Jesse graciously came, too, so that we could get through the store more quickly (something about three children and grocery shopping doesn’t usually equate a quick shopping trip!).

Here’s what we bought:

Comfort Baby Puffs — used free coupon

2 Silk single-serve milks — $1.25 each, used 2 $1.50/1 Silk coupons = free overage after coupons

1 gallon milk — $2.98

2 family-size bottles of Suave — $1.55 each, used 2 $0.50/1 Suave coupons (doubled) = $0.55 each after coupons

2 bottles of Gold Peak tea (not shown) — $1.29 each, used 2 $0.75/1 coupons (“doubled” to $1 off) = $0.29 each after coupons

1 Dawn dish detergent — $1, used $0.25/1 coupon (doubled) = $0.50 after coupon

1 box of Kashi cereal — $2.99, used $2/1 Kashi coupon from Recyclebank = $0.99 after coupon

Annies’ Deluxe Mac & Cheese — used free coupon

Cheddar cheese (16-oz.) — $2.99

2 Rosarita Refried Beans — $1, used $1/2 coupon = $0.50 each after coupon

Total with tax after coupons: $8.54

Today’s Target shopping trip: Spent $8.84, Saved $24!

The children and I headed out to Target this afternoon after our homeschooling was finished. And we rocked the deals — or at least I thought so! 🙂

Here’s what we got:

2 Mossimo Supply Co. Scoop-Neck Tees – $6 each
Used 2 $3/1 Target printable coupons
$3 each after coupons

4 Market Pantry Pasta Sauce and Pasta at $1 each
Used 2 $1/2 Target printable coupons
$0.50 each after coupons

3 Revlon Nail Products — $1.97, $1.69, and $1.27
Used 3 $2/1 Revlon printable coupons
Free after coupons (coupons adjusted down to make each item free)

2 Aquafresh Kid’s Fresh ‘n Fruity Toothpaste — the shelf had it marked at $2.19, but it rang up at $1.50
Used 2 $1/1 Target printable coupons
Stacked with 2 $1/1 Aquafresh Fresh ‘n Fruity printable
Free overage after coupons

1 Lifesavers Peg Bag 6.25 oz — $1.84
Used $0.75/1 Lifesavers Target printable coupon
Stacked with $1/1 Lifesavers candy coupon
$0.09 after coupon

2 Nail Polish Removers — $0.97 each
Used 2 $0.50/1 Target printable coupons
$0.47 each after coupons

Total with tax after coupons: $8.84!

I figured up that without coupons and sales, we would have paid over $32 for all of these items. Of course, who pays retail anyway?!

Today’s shopping trip: Dillon’s & Aldi

I needed to head to Aldi to pick up some produce, so I swung by Dillon’s on the way there. Here’s what I got:

Dillon’s Shopping Trip

2 cans of Dole pineapple — $1 each, used $1/2 coupon = $0.50 per can after coupon

2 tubes of Colgate toothpaste — $1 each, used two $0.75/1 coupons (“doubled” to $1 off) = free after coupon

2 Snickers eggs — $0.50 each, used $1.50/2 Mars Easter candy coupon from the All You magazine = free overage after coupon

2 packages of Land O’ Lakes butter — $2.50 each, used 1 $0.50/2 coupon (doubled to $1 off) = $2 each after coupon

Total with tax: $5.16

And here were the great deals I scored at Aldi:

Aldi Shopping Trip

1 gallon milk — $2.77

3 packages of strawberries — $0.99 each

2 bags of sweet potatoes — $.099 each

1 bag oranges — $1.48

3 cantaloupe — $0.99 each

10-lb. bag of potatoes — $1.99

Total with tax: $15.19

Today’s Walmart Shopping Trip

I also stopped by Walmart today. They didn’t have some of the deals I was hoping to find, but I was happy to pick up a few things at a great price. Here’s what I got:

4 bottles of Glade Room Spray — $0.98 each, used 2 $2/2 Glade coupons = free after coupons

5 lbs. of bananasprice-matched to local store’s sale of $0.18/lb. = $0.90

Total with tax: $1.17

Today’s Dillon’s Shopping Trip: Spent $1.26, Saved $5.38

So I stopped by Dillon’s today to check on a few of the coupons I had that I thought might made good deals. Unfortunately, I didn’t find much, but here’s what I got:

2 bottles of Ragu sauce — on sale for $1.50 each, used 2 $0.50/1 Ragu coupons (doubled) = $0.50 each after coupons

2 Snickers Eggs — $0.50 each, used $1/2 Mars candy coupon from the All You magazine = free after coupon

1 Suave deodorant — $1, used $0.50/1 Suave deodorant coupon (doubled) = free after coupon

Total with tax: $1.26

See the full list of deals at Dillon’s this week here.