MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Brigette’s Shopping Trips

Brigette’s $62 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

Aldi

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.89

1 bag Frozen Mixed Veggies – $0.75

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30

2 1-lb boxes Butter – $3.98

2 cans Condensed Tomato Soup – $0.90

2 cans Diced Tomatoes – $0.70

1 32-oz carton Nonfat Plain Greek Yogurt – $3.29

1 pkg Fresh Zucchini – $1.49

2 pkgs Strawberries – $2.18

1 3-ct pkg Multi-Colored Peppers – $1.49

1 pkg Broccoli Crowns – $1.29

1 bag Green Grapes (2.94lbs @ $0.79/lb) – $2.32

2 heads Cauliflower – $3.58

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

1 bag Fresh Green Beans – $1.39

2 bags Baby Carrots – $1.58

1 pkg Baby Lettuce – $1.89

1 bag Radishes – $0.49

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 6-ct pkg Blueberry Applesauce Cups (sugarless) – $1.39

1 box Rice Squares – $1.79

1 bag Gluten Free Pretzels – $1.75

1 box Cheddar Crackers – $1.49

1 pkg Rice Cakes – $1.15

1 pkg Cream Cheese – $0.65

2 dozen Eggs – $2.26

1 pkg Hotdog Buns – $0.65

2 pkgs Kaiser Buns – $1.99 (I bought these because there was no sandwich bread left in the store…or at any store in the entire city. Sandwich bread is a hurricane staple in the South, y’all! :))

Total: $58.60

Harris Teeter

10 cans Green Beans – $2.90

1 Eggland’s Best Eggs – $2.00, used $0.55/1 Eggland’s Best Eggs – 9-9-18 RMN (exp. 12/09/18) (doubled) – $0.90 after coupon

1 jar Simply Ragu – $1.25, used $0.75/1 Ragu Simply Pasta Sauce – 8-26-18 SS; Includes 24 oz Only (exp. 09/23/18) (doubled) – FREE after coupon

Total: $3.80

Free Produce from a Friend’s Garden

More Freebies (and that’s a second bucket of Okra!)

Grocery Total for the Week: $62.40

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit, Yogurt, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Veggie Omelets, Smoothies

Lunches

Turkey Meat/Lettuce/Tomatoes on Kasier Rolls, Grapes, Carrots x 2

Pretzels/Cheddar Crackers, Strawberries, Cucumbers, Cheese Sticks

Build-Your-Own-Salad Bar (Chopped Romaine, Cut Up Veggies and Fruit, Nuts, Shredded Cheese, Craisins, Hard Boiled Eggs, Dressing), Kaiser Rolls

Leftovers x 3

Dinners

Eggplant Lasagna, Homemade French Bread, Tossed Salad, Green Beans

Shepherd’s Pie (recipe from a church cookbook), Steamed Broccoli, Fruit Salad

Cheesy Hamburger Potato Soup (I’ll use venison instead of ground beef), Italian Breadsticks, Fresh Veggies and Dip

Chicken Pot Pie, Steamed Cauliflower, Marinated Tomato Salad with Herbs (I grow pots of herbs on my back screened-in porch, so I always have fresh herbs to use this time of year)

Mexican Lasagna, Tossed Salad, Apples

Hotdogs (I “found” a package in the freezer that needs to be used up!), Baked Homemade French Fries, Fried Okra

Venison Roast in the Crockpot, Garlic Mashed Cauliflower, Roasted Okra, Easy Homemade Biscuits

Brigette’s $85 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 48-oz bag Frozen Boneless Chicken Breasts – $5.39

1 2 1/2lb pkg Fresh 80/20 Ground Beef – $6.53

1 pkg Breakfast Ham – $2.99

1 pkg Pepperoni – $1.99

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

2 12-oz bags Shredded Colby Jack Cheese – $3.30

1 12-oz bag Shredded Italian Cheese – $1.59

1 pkg String Cheese – $1.65

2 pkgs Cheese Wedges – $2.58

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 32-oz box Spaghetti Noodles – $1.09

1 box Honey Crunch Oats Cereal – $1.29

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 pkg Baby Lettuce – $1.89

1 bag Green Grapes (2.23lbs @ $0.79/lb) – $1.76

2 Cauliflower – $3.58

1 bag Baby Carrots – $0.79

1 pkg Zucchini – $1.15

1 pint Grape Tomatoes – $1.49

1 3-lb bag Mandarins – $2.69

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.59

1 bag Broccoli Crowns – $1.49

1 38-oz jar Ketchup – $1.09

1 box Squeezable Applesauce Pouches – $1.49

1 24-oz carton Lowfat Cottage Cheese – $1.59

1 32-oz carton Nonfat Greek Yogurt – $3.29

1 16-oz jar Apple Cider Vinegar – $0.99

2 1-lb cartons Butter – $3.98

1 dozen Eggs – $1.14 (We’ve been chicken-sitting for some friends who went on vacation – so we’ve been getting 8-12 fresh eggs everyday this past week)

1 24-oz jar Pasta Sauce – $0.85

Total: $70.97

Harris Teeter

1 10-lb bag Russet Potatoes – $2.79

1 5-lb bag Pillsbury Bread Flour – $3.39

1 bag Spinach, reduced – $1.00

2 jars Vlasic Pickles – $4.00, used $1.00/2 Vlasic Pickles, Peppers or Relish – 6-24-18 SS (exp. 09/05/18) – $3.50/2 after coupons

3 boxes Cheerios – $5.91, used 3 $0.50/1 printable (doubled) – $2.91/3 after coupons

1 box Super Pretzels – $1.99, used $1.00/1 Super Pretzel Product 8-5-18 SS (exp. 09/16/18) – $0.99 after coupon

Total after Coupons – $14.58

Garden-Fresh Produce and Homemade Jam from a Friend – FREE 🙂

Grocery Total for the Week After Coupons – $85.55

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making and cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Fruit, Toast, Yogurt, Oatmeal

Saturday Morning I’ll be making Crustless Quiche for a Ladies’ Brunch

Lunches

PB and J Sandwiches, Applesauce, Cucumbers

Baked Soft Pretzels, Cheese Sticks, Cucumbers, Oranges

Baked Potatoes topped with Cottage Cheese and Shredded Cheese, Carrots, Oranges

Fried Eggplant, Apples, Cucumbers

Leftovers x 3

Dinners

Spaghizza, Tossed Salad, Easy Italian Breadsticks

BBQ Meatballs, Cheesy Hashbrown Potatoes, Butterhorns, Tossed Salad, Roasted Cauliflower and Broccoli, Rhubarb Crisp (company for dinner)

Birthday Party for a Friend – Dinner Provided

Crockpot Italian Chicken, Roasted Parmesan Zucchini, Butterhorns

Venison Roast in the Crockpot, Butternut Squash, Baked Potatoes, Fruit Salad

Shepherd’s Pie, Tossed Salad, Easy Whole Wheat Bread

Leftovers

Brigette’s $81 Grocery Shopping Trip and Menu Plan for 6


Aldi

I box Honey Wheat Puffs – $1.19

1 box Honey Nut Oats – $1.15

3 dozen Eggs – $2.97 (We are also feeding chickens this week for some friends who are out of town – so I’m super excited for farm fresh eggs everyday!)

1 pkg Deli Sliced Cheese – $1.79

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.69

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 16-oz bag Spinach – $1.19

2 Cauliflower – $3.56

1 pkg Zucchini – $1.49

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.99

2 pkgs Baby Carrots – $1.58

2 pkgs Romaine Hearts – $1.98

2 cans Green Beans – $0.98

1 pint Grape Tomatoes – $1.19

1 large tub Organic Spring Mix – $2.99

2 carton Strawberries – $2.38

1 pkg Turkey Pepperoni – $1.99

1 jug Honey – $4.99

1 32-oz carton Nonfat Greek Yogurt – $3.49

1 canister Rolled Oats – $2.39

1 5-lb bag Cornmeal – $1.95

1 64-oz carton Almond Milk – $1.89

1 gallon Whole Milk – $2.18

1 32-oz bag Pinto Beans – $1.49

2 pkgs Rice Cakes – $2.98

1 1-lb bag Shredded Mozzarella Cheese – $2.49

1 1-lb bag Shredded Cheddar Cheese – $2.49

1 12-oz bag Cheese Sticks – $1.99

1 6-lb Fresh Whole Chicken – $5.89

1 6-lb pkg Fresh Boneless, Skinless Chicken Breasts – $8.92

Peaches – Gift from a friend who went to a local orchard this week

Total – $78.94


Harris Teeter

2 64-oz cartons Orange Juice – $1.98

1 pkg Ortega Taco Seasoning – $0.89, used $0.50/1 Ortega Product – 8-12-18 SS; DND (exp. 12/31/18)(doubled) – FREE after coupon

2 pkgs Oscar Meyer Lunch Meat – 6.67, used 2 $0.75/1 printable (doubled) – $3.37/2 after coupons

1 Jimmy Dean Breakfast Bowl – $2.00, used $0.75/1 Jimmy Dean Frozen Breakfast Product – 8-5-18 RMN; Excludes Single Serve Sandwiches (exp. 09/02/18) (doubled) – $0.50 after coupon

1 Sola Ice Cream – $2.75, used $2.00 evic, plus receive $2.00 rebate from Checkout 51 and $1.50 rebate from Ibotta – $2.75 MM after coupon and rebate!

Total after Coupons and Rebates – $3.01

Grocery Total for the Week: $81.95

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit, Yogurt, Scrambled/Fried/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Turkey and Cheese Sandwiches, Apples, Carrots

Peanut Butter on Rice Cakes, Cheese Sticks, Peaches, Cucumbers x 2

Egg Salad Sandwiches, Strawberries, Raw Cauliflower with Dip

Fruit Smoothies, Baked Potatoes

Leftovers x 2

Dinners

Build-Your-Own-Burritos (Ground Venison Taco Meat, Shredded Cheese, Homemade Refried Beans, Lettuce, Onions, Salsa on Homemade Corn Tortillas), Roasted Cauliflower

Perfect Roast Chicken (I won’t be using the fennel), Green Beans, Baked Potatoes, Peaches

Meat Potato Quiche (I’ll use one of the packages of lunch meat in this), Tossed Salad, Brown Sugar Biscuit Twists

Pizza (using a gift card to Dominos someone gave us)

Pancakes, Pepperoni and Cheese Scrambled Eggs, Fruit Salad

Venison Roast Gravy over Rice, Tossed Salad, Roasted Zucchini, Biscuits

Crockpot Italian Chicken, Mashed Potatoes, Steamed Carrots, Tossed Salad, Easy Whole Wheat Muffins

Brigette’s $78 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

2 boxes Honey Crunch Oats – $2.58

1 gallon Whole Milk – $1.36

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

2 pkgs String Cheese – $3.30

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.15

2 8-oz pkgs Deli Sliced Cheese – $2.38

1 canister Raisins – $1.99

1 bag Gluten Free Pretzels – $1.49

5 individual cartons 100-calorie Greek Yogurt – $3.25

1 3-lb pkg Frozen Boneless Chicken Breasts – $5.29

1 3-lb bag Hamburger Patties – $8.89

1 16-oz pkg Sliced Deli Meat – $3.09

1 jar Marinara Sauce – $0.85

1 16-oz jar Organic Apple Cider Vinegar – $0.99

1 16-oz jar Extra Virgin Olive Oil – $2.69

1 pint Grape Tomatoes – $1.19

2 Avocados – $0.98

2 cartons Blueberries – $2.98

1 carton Blackberries – $1.19

1 pkg Radishes – $0.49

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.35

1 3-ct pkg Fresh Garlic – $0.79

1 box Elevation Bars – $3.99

2 boxes Applesauce Squeeze Pouches – $3.38

1 pkg Rice Cakes – $1.15

1 loaf White Sandwich Bread – $0.65

1 loaf Whole Wheat Sandwich Bread – $0.85

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 large box of homegrown Zucchini and Summer Squash – gift from a friend

Total: $66.32Harris Teeter

2 pkgs Romaine Hearts – $3.48

1 pkg Mini Cucumbers – $1.99

1 pkg Baby Carrots – $0.99

1 pkg Tortillas – $0.99

1 Cauliflower – $1.99

1 pkg Broccoli, reduced – $0.99

1 carton Strawberries, reduced – $0.99

1 bunch Bananas (2.21lbs @ $0.49/lb) – $1.08

5 jars Wishbone Dressing (B2G3) – $5.58, used 2 B1G1 Wish-Bone Dressing – 5-13-18 SS; Includes 15 oz Only; Maximum Value $2.99; DND (exp. 06/24/18) – FREE after coupons

Total after Coupons – $12.50

Grocery Total for the Week: $78.82

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Oatmeal, Cereal, Fruit, Yogurt, Toast, Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Zucchini Bread

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Apples, Carrots x 2

Peanut Butter on Rice Cakes or Pretzels, Bananas

Build-Your-Own-Salad Bar (Romaine, Chopped Fresh Veggies, Shredded Cheese, Craisins, Hard Boiled Eggs, Nuts), Applesauce Pouches x 2

Leftovers x 2

Dinners

Hamburgers, Roasted Parmesan Zucchini, Watermelon (leftover from last week)

Cheese Pizza, Raw Veggies with Dip

Burritos, Mexican Rice, Fruit

Venison Roast in the Crockpot, Baked Potatoes, Summer Squash Side Dish, Make-Ahead Butterhorns

Leftovers

Pasta with Roasted Veggies and Zucchini (I’ll use this recipe and add some diced ham), Fruit, Homemade French Bread

Grilled Chicken, Cheesy Hashbrown Casserole, Fruit Salad, Roasted Broccoli, Swirled Cinnamon Raisin Bread

Brigette’s $89 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 box Honey Crunch Oats – $1.29

1 box Rice Squares – $1.79

2 gallons Whole Milk – $2.72

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

2 16-oz cartons Heavy Whipping Cream – $3.10

2 32-oz cartons Half and Half – $3.18

1 pkg String Cheese – $1.65

2 pkgs Deli Sliced Cheese – $2.30

1 16-oz pkg Deli Meat – $3.09

1 pkg Pepperoni – $1.95

1 pkg Rice Cakes – $1.15

3 dozen Eggs – $3.72

1 can Whipped Dairy Topping – $1.99

1 large tub Pretzel Sticks – $3.29

1 jar Natural Creamy Peanut Butter – $1.15

1 loaf Honey Wheat Bread – $0.85

1 5-lb bag Flour – $1.15

2 pkgs Blackberries – $1.98

1 pint Grape Tomatoes – $1.19

2 4-ct pkgs Sweet Corn – $2.38

1 pkg Baby Lettuce – $1.99

1 pkg Romaine Hearts – $1.59

1 bag Red Onions – $1.09

1 bag Zucchini – $1.09

2 3-lb bags Pink Lady Apples – $6.98

1 Seedless Watermelon – $2.89

2 cans Chicken Breast – $3.10

5 single-serving size 100-calorie Greek Yogurt – $3.25

1 32-oz tub Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.29

1 Pork Butt Roast – $8.67

Total: $77.24

Harris Teeter

3 pkgs Hamburger/Hot Dog Buns – $1.41

2 pkgs Sargento Shredded Cheese – $3.79, used $0.60/2 Sargento Shredded Cheese- 4-29-18 SS (exp. 06/24/18) (doubled) – $2.59/2 after coupon

1 can Coconut Milk – $1.49

1 16-oz pkg Shredded Coconut – $1.49

1 bag Peaches (1.93lb @ $0.99/lb) – $1.91

2 12-ct boxes Community Coffee K-Cups – $7.99, used 2 $2.00/1 Catalina coupon, plus receive $3.00/2 from Checkout 51 – $0.99/2 boxes after coupons and rebate

1 5-lb bag Bread Flour – $3.39

1 box Luzianne Tea Bags – $1.24, used $0.60/1 Luzianne Product – 6-10-18 SS (exp. 08/15/18) (doubled), plus receive $0.75/1 back from Ibotta – $0.71 MM after coupon and rebate

Total after Coupons and Rebates – $12.56

Grocery Total for the Week: $89.96

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Fruit, Yogurt, Oatmeal, Toast, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Blackberries, Raw Veggies with Dip (we still have a bunch leftover from last week) x 2

Peanut Butter on Rice Cakes, Apples, Carrots x 2

Pretzels, Cheese Sticks, Apples, Peppers x 2

Leftovers

Dinners

Pulled Pork Sandwiches,(I’ll use this recipe and shred it and serve on buns with BBQ sauce), Watermelon, Corn on the Cob, Coconut Cream Pie

Venison Roast in the Crockpot, Baked Potatoes, Peaches, Tossed Salad

Pepperoni Pizza, Tossed Salad

Trip to the Beach – We will eat out somewhere local

Hot Dogs, Watermelon, Roasted Zucchini Fries

Chicken Gravy over Rice, Tossed Salad, Green Beans, Southern Biscuits

Leftovers

Brigette’s $98 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 64-oz carton Almond Milk – $1.89

2 16-oz bags Mini Cucumbers – $3.38

1 bag Red Grapes (2.17lbs @ $0.89/lb) – $1.93

1 Cantaloupe – $1.29

2 bags Spring Mix – $3.78

1 Seedless Watermelon – $2.89

1 pkg Grape Tomatoes – $0.99

2 pkgs Strawberries – $2.58

2 Cauliflower – $3.70

1 bag Zucchini – $1.69

2 3-ct pkgs Multi-Colored Peppers – $3.98

2 pkgs Artisan Lettuce – $3.78

1 bag Baby Carrots – $0.59

1 3-lb bag Jazz Apples – $2.99

1 pkg Radishes – $0.49

1 pkg Broccoli Crowns – $1.45

1 3-lb pkg Frozen Chicken Breasts – $5.39

1 16-oz pkg Deli Sliced Turkey Meat – $2.55

1 large canister Quick Oats – $2.29

1 32-oz box Elbow Macaroni – $1.39

1 5-lb bag All-Purpose Flour – $1.15

1 pkg Burrito-Size Tortillas – $1.29

1 20-ct pkg Fajita-Size Tortillas – $1.99

1 jar Barbeque Sauce – $0.85

1 32-oz carton Nonfat Greek Yogurt – $3.29

5 single-serving sized 100-calorie Greek Yogurts – $3.25

1 jar Kosher-Spear Pickles – $1.35

1 pkg Rice Cakes – $1.35

1 loaf Honey Wheat Bread – $0.85

1 pkg Hot Dog Buns – $0.59

Total: $72.86

Harris Teeter

5 cartons Turkey Hill Ice Cream (B2G3) – $9.98

6 cans Green Beans – $2.22

2 bags Chex Mix – $2.00, used $0.50/2 printable (doubled), plus $0.50/2 Harris Teeter evic – $0.50/2 after coupons

2 Larabars – $2.00, used $0.50/2 printable (doubled) – $1.00/2 after coupon

1 4-ct pkg Activia Yogurt – $1.39, used $1.00/1 printable – $0.39 after coupon

1 Yoplait Mix-ins – $0.88, used $0.40/1 printable (doubled) – $0.08 after coupon

plus receive $0.25 when you submit any receipt to Ibotta

Total after Coupons and Rebate: $13.92

I also went to Harris Teeter earlier in the week for their Super Double Coupons. These deals are no longer available, so I won’t post links, but my total for everything in this picture was $11.47. It includes 4 boxes of Special K, 2 pkgs Strawberries, 2 pkgs Coleman Hot Dogs, 3 pkgs Yakisoba, 2 Galbani Ricotta Cheese, and 6 assorted boxes frozen bars/ice cream novelties.

Total: $11.47

Grocery Total for the Week: $98.25

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Smoothies, Oatmeal, Fruit, Yogurt, Strawberry Muffins

Lunches

Cheese Quesadillas, Carrots, Strawberries x 2

Turkey Sandwiches, Apples, Cucumbers x 2

Chick-Fil-A  (A friend kindly offered to take our kids out; since we won’t have kids, my husband and I will join the “Young At Heart” group at church for their regular lunch at Golden Corral since it is during the same time. We aren’t seniors yet 😉, but enjoy getting to spend time learning from people who have a lot to share with us!)

Leftovers x 2

Dinners

Grilled Chicken, Relish Plate with Dip, Make-Ahead ButterhornsMacaroni and Cheese, Fruit Salad, Green Beans, Ice Cream (Company for Dinner)

Dinner at a Friend’s House – I’m bringing Watermelon, Tossed Salad, and Ice Cream

Hot Dogs on the Grill, Baked Homemade Fries, Roasted Broccoli

Build-Your-Own-Burritos (Seasoned Ground Venison, Shredded Cheese, Salsa, Plain Greek Yogurt, Shredded Lettuce), Roasted Cauliflower

Barbequed Meatballs (I’ll use a combination of ground turkey and ground venison), Cheesy Hash Brown Potatoes, Green Beans, Cantaloupe

Baked Potatoes with Meat and Cheese, Tossed Salad

Leftovers