December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Category: $35 to $60 Menus

We Spent $70 at Walgreens, Publix, and Kroger last week

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to . See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our .

A number of you have been asking if I can go to stores other than Kroger… and so I’m going to try to make that happen, if it works out in our schedule and there’s a good enough deal warrant going to Publix or Walgreens or CVS or Sprouts or Aldi. We’ll see!

(As most of you know, I drive by multiple Kroger stores on an almost-daily basis. So it makes it SO easy to pop in there. Most of the other stores require going out of my way a little to shop at them, so that’s why you don’t see me shop at them as often. Plus, I’m just so familiar with Kroger and usually find such great deals there, that it’s hard for me to sometimes want to go to other stores!)

This week, Jesse and I were right by Publix and Walgreens one of the days and I had a few minutes, so I ran in to get a few deals. Plus, I went to Kroger three different times.

Here’s what I bought:

Kroger Shopping Trip #1 (pictured above):

  • Back to Nature Cookies — $2.99 — used  + $2/2 coupon that had printed for me at Kroger recently = $0.99 each + submitted for 3 
  • Bai Bubbles — free with Free Friday coupon
  • 3 bags of Simple Truth organic tortilla chips — $1.49, used $0.50/1  (can be used 5 times per transaction) = $0.99 each
  • Lemon Juice — $2.49
  • 1 bag Simple Truth frozen veggies — $1.29, used $0.50/1  (can be used 5 times per transaction) = $0.79
  • 1 bag of apples — marked down to $0.99
  • 1 bag of peppers + radishes — marked down to $0.99
  • 1 bag of sweet potatoes — marked down to $0.99
  • Total with tax = $12.56

Kroger Shopping Trip #2:

  • Colgate MaxFresh — $1.99 when you buy 6 participating items, used $2/1 = Free after coupon
  • 5 packages of Cheese — $2.99 each when you buy 6 participating items
  • Kroger half & half — $1.79
  • Natural Bliss Pumpkin Spice Creamer — marked down to $0.29 (I don’t think I’ve ever tried this before and I am loving it in my tea, especially at this crazy price!)
  • Kroger Unbleached Flour — $1.49
  • Kroger Whole Wheat Flour — $1.99
  • 5 cans of Simple Truth Organic Refried Beans — $1.19 each, used $0.40/1 (can be used up to 5 times per transaction) = $0.79 each
  • 4 pounds of ground turkey — marked down to $1.99 per pound
  • Romaine Lettuce — marked down to $0.50
  • Dole Salad Kit — marked down to $0.89
  • Sweet Baby Ray’s Hot Sauce — free after 
  • 1 bag of tomatoes — marked down to $0.99
  • Total with tax: $37.28

Pineapple and blackberries are just $0.99 at Kroger right now!

I was super excited to find these tomatoes just $0.39 per can when you buy 5 participating items at Kroger!

Publix Shopping Trip:

Hershey Gold & Pretzel Candy (10-ounce bag) – $4.19
Buy One, Get One Free Sale
Used 2 
$0.10 each after sale and coupons

*Note: If you don’t live in the land of true BOGO, you can buy just one bag at $2.10 and get it for $0.10. If your store is true BOGO, you’ll have to buy two bags and use two coupons to get the price of $0.10 per bag!

Publix Shopping Trip Total with tax: $0.60

Walgreens Shopping Trip:

3 Arm & Hammer Laundry Detergent – $1.99
Used 3 
$0.99 each after coup

Walgreens Shopping Trip Total with tax: $3.55

Kroger Shopping Trip #3:

  • 2 bags of clementines — marked down to $0.99 each
  • 2 boxes of Honey Nut Cheerios — $1.79 each when you buy 6 participating items, used $1/2 , $1.29 each after coupon
  • 4 cans of Red Gold tomatoes — $0.39 each when you buy 6 participating items
  • 1 can Bumble Bee tuna — $0.79 when you buy 6 participating items
  • 1 carton of sour cream — marked down to $0.49
  • 1 pineapple — $0.99
  • 3 boxes of Creamette pasta — $0.49 each when you buy 6 participating items
  • 2 bags of Goldfish crackers — $0.99 each when you buy 6 participating items
  • Kroger sandwich bags — $1.49
  • Kroger gallon bags — $1.99
  • Total with tax: $16.36

Kathrynne signed up for birthday freebies since it’s her birthday week and when she signed up for Krispy Kreme she got a coupon for a completely free DOZEN doughnuts!! Needless to say, we’ve all been enjoying those! I may or may not have had one for breakfast! 😉

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here. 🙂

Breakfasts:

Lunches:

  • Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Cheese Quesadillas, Cheese/Crackers, Hard Boiled Eggs, Salad, Leftovers, Clementines, Cookies

Snacks:

Dinners:

  • Sunday — Frozen Pizza, salad
  • Monday — Leftovers, apples, chips & salsa
  • Tuesday — Baked Chicken, mashed potatoes, Roasted Broccoli
  • Wednesday — Brats, Sweet Potato Fries, salad
  • Thursday — Refried beans with cheese, chips, lettuce (sort of a meatless build-your-own taco salad)
  • Friday — Dinner at Chipotle for Kathrynne’s birthday (we had some of her friends over), brownies
  • Saturday — Snack-y dinner (fend for yourself)

Total spent on groceries: $70.35

Psst! Need some help with cutting your grocery budget? Check out my series: 5 Days to a Better Grocery Budget.

Cashback earned this week: $3 from Ibotta for buying Back to Nature and 150 points for submitting my receipts to Fetch rewards.

All Day Beef Stew in the Crock Pot (+ our $75 Aldi shopping trip this week)

Are you joining me for the ! I’m thrilled to have SO many of you participating this time around!

For those who are wondering how the challenge will work, here are the details:

  1. I’ll be on every weekday morning this week around 9 a.m. prepping our dinner for that evening. If you want to join us live, I’d love to have you do so!
  2. Every day at 2 p.m., , the recipe I made, some menu-planning tips and money-saving suggestions. There will be a lot of things that I’ll only be sharing in the email (I won’t be posting them here), so if you don’t want to miss out, be sure to .
  3. You can also every day and share what you are making for dinner, if you’d like!
  4. I’ll be using the for this week’s menu plan. I love these menu plans because you get 4 different meal plans in two different sizes and you get a color-coded grocery list. Plus, they are on sale for as low as $1.13 per week. (I’ll share more details in the coming days!)

I shared my menu plan for this week and the grocery list in the email I sent out to the (Not on that list? .)

We went to Aldi and bought everything we needed for these recipes. We also picked up some other items we needed (milk, juice, half & half, blueberries for $1.29, apples for $1.49, and frozen veggies).

We already have quite a few staple items on hand (cereal, lunch stuff, snack stuff, etc.) and I already have some ground beef on hand that I’m going to use for the meatballs instead of buying pre-made meatballs.

Our total for all these groceries was $75.01 — and that (combined with what we already have on hand) should cover all of our breakfasts, lunches, dinners, and snacks this week.

A Few Important Notes:

If you follow here on December212012.info, you know that I typically buy what’s on sale, what’s marked down, and what I can get on a really great deal with coupons. So we typically have a lot groceries on hand and that’s what I usually plan our menus based upon.

But for this week, since I know most of you probably don’t have a big stockpile of items and you might also not have time to be using coupons or hunting down the best deals and markdowns multiple times per week, I wanted to show you a more realistic look at how you can buy your groceries and not spend a huge amount of money at the store. 

If we were to have bought a few boxes of cereal for breakfasts, eggs, some lunchmeat, some bread, maybe a few items for snacks, and a few other necessities, we still could have bought everything needed for all of our meals and spent $125 or less.

You might have different stores and different prices, but planning a menu based upon fairly inexpensive ingredients, spending a little time in the kitchen everyday, and basing your snacks and sides upon what’s on sale (we just bought the fruit that was on sale and will eat a lot of apples and blueberries this week!), you can keep it simple and keep your grocery budget low!

What I Made Today

Today’s recipe was All Day Beef Stew. I made it in the crockpot and set it on low and used the timer feature to set the timer for 7 hours. Kathrynne has a basketball game tonight so we probably won’t be home until 7:30 p.m.

When the timer goes off on the crockpot, it will just stay on warm and will be ready for us when we walk in the door! We’re going to serve it with crackers and cheese that I already had on hand and some sliced apples.

You can watch me make the recipe live below:

And here’s what the final product looked like before I cooked it:

I’ll let you know tomorrow what we thought of the recipe! I think it’s going to be yummy — and it was so simple to make!

Thanks for joining me in this challenge. If you want to , head over and leave a comment and tell us!

Looking for some inspiration to eat at home more often?

I’m using the  for my recipes for this challenge. I love this menu-planning service and highly recommend it — especially if you struggle to come up with the time and inspiration to make your own menus.

 is a menu-planning service designed to make getting dinner on the table much easier every night. It was a service created by Tiffany, a mom of 4 who loves to cook and loves to gather her family around the table, but has found that if she doesn’t have a quick and easy plan, it’s hard to make that happen.

How Does the Eat at Home Menu-Planning Service Work?

The  is an incredible way to help you save time and save money. You don’t have to worry about planning menus OR grocery list, because Tiffany does all of that for you as part of the menu-planning service.

She has designed it specifically with busy families in mind and the menu plans offer:

  • Quick to fix meals (even as fast as 15 minutes to the table!)
  • Lots of slow cooker recipes

The recipes can all be fixed quickly, with only a few minutes of hands-on prep. Because the recipes use common pantry ingredients, it’s likely that you have everything you need to make many of the recipes.

It’s so convenient because all the work is done for you! You just choose which menu plan you’ll use, print the grocery list, go shopping, and then spend a few minutes prepping food each day and dinner is D-O-N-E!

When you  (it’s just a few dollars per week — or less!), each month, you’ll get:

  • An entire money of No Flour, No Sugar menu plans, including weekly grocery lists and printable recipe instructions
  • An entire month of Traditional Menu Plans, including weekly grocery lists and printable recipe instructions
  • An entire month of Slow Cooker Menu Plans, including weekly grocery lists and printable recipe instructions (this is my favorite!)
  • An entire month of Whole Food Menu Plans, including weekly grocery lists and printable recipe instructions
  • Each menu plan comes with recipes created for small family (3-4 servings) and large family (6-8 servings)
  • Color-coded grocery lists make it easy to swap out ingredients or whole meals
  • Printable Menus to hang on the fridge or near your calendar, so you can easily see what’s for dinner that week and your family can too
  • Access to the entire month at once!
  • 1 Hour Freezer Stash Plans – a new plan each month to stock your freezer with 6 meals in 1 hour!

You can choose to stick with just the traditional menu plan or just the slow cooker menu plan or just the whole foods menu plan or just the no flour, no sugar menu plan. Or, you can rotate different menu plans on different weeks, depending upon what you feel like cooking or how much time you have!

Get the Eat at Home Menu-Planning Service for as Low as $1.13 per Week!

If you struggle to make menu plans and would love for someone to make them for you + make a grocery list for you, it’s well worth spending a few dollars every week to let  do the work for you.

This week only, when you  (either the monthly plan, the quarterly plan, or the yearly plan, you can get 30% off through January 14, 2019 by using coupon code NEW at checkout!)

That makes the done-for-you menu plans and grocery lists as low as $1.13 per week. And you get access to all four plans and the freezer cooking plans for the whole month at the rate!

(Oh and they have a fantastic two-week money-back guarantee if you think you want to try it out but aren’t sure whether it will work for you or not!)
Note: The links in this post are affiliate links, and we will be compensated when you make a purchase by clicking through our links. Read our .

I spent $58.91 on groceries this week!

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to . See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our .

After going over budget last week, I was super extra careful to make sure to stay in budget — and I ended up being over $10 under budget!

Here’s what I bought:

Kroger Shopping Trip #1:

Psst! Need some help with cutting your grocery budget? Check out my series: 5 Days to a Better Grocery Budget.

It was a rather rough start of the week for me for a lot of reasons and I felt pretty emotionally and physically spent, so finding these flowers marked down to $1 was just the perfect boost of happy for me. And they’ve made me so happy to look at all week long!

Kroger Shopping Trip #2:

  • 6 boxes of Kroger Oatmeal — $1.59 per box, used (may be used up to 5 times in one transaction) + $0.65/1 digital coupon (Best Customer Bonus = $1.07 per box (my kids LOVE these and would eat these every single day for breakfast!)
  • 2 Kroger Graham Cracker Crusts — $1.19 per crust, used (may be used up to 5 times in one transaction) = $0.89 after coupon
  • 5 boxes of Betty Crocker Cake Mix/Brownie Mix — $1.29 per box, used (may be used up to 5 times in one transaction) = $0.79 per box
  • 4 Simple Truth yogurts — marked down to $0.49 each
  • 2 bunches of bananas — marked down to $0.39 per pound
  • 1 bag of salad — marked down to $1.29
  • 1 bag of potatoes — marked down to $0.99
  • Total with tax: $19.90

Cashback earned this week:  for submitting my receipt and buying cake mix and 50 points for submitting my two receipts to Fetch rewards.

Total spent this week: $58.91

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here. 🙂

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs with Avocados/Cheese/Salsa, Yogurt, Oatmeal, Hard Boiled Eggs, Banana Bread

Lunches:

  • Banana Bread, Cheese/Crackers, Avocados, Salad, Leftovers, Clementines, Cookies & Jesse took the kids out to lunch one day to celebrate the end of school and I went to Panera by myself for lunch on my offline day to plan and read and just soak up some quiet — it was amazing!)

Snacks:

  • Yogurt, Cheese/Crackers, Popcorn, Peppers, Cookies

Dinners — we had so little variety in our dinners this week that I’m almost embarrassed to share this and I also realized that we had pork every single night — oops! But here goes…

  • Saturday: Dinner out
  • Sunday: Fend For Yourself — snack-y food and leftovers
  • Monday: Sausage/Potatoes/Peppers in the crock pot, mango, banana bread
  • Tuesday:  Pork Roast, Scalloped Potatoes, Salad + snacks at a school Christmas Program
  • Wednesday: Pork Roast, Salad, Mangoes & Pomegranates
  • Thursday: Pork Roast, Twice Baked Potatoes, Salad, Pomegranates
  • Friday: Sausage/Potatoes/Peppers in the crock pot, Salad

There you have it! I hope that was helpful and inspiring… or at least caused you to feel a little better about the meals you made for your family this week! 😉

Oops! I accidentally went over the grocery budget this week!

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to . See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our .

Well, y’all, I had thought I was about $6 under budget this week… and then I went to add up my receipts and discovered I was actually $1.72 over budget.

Whoops! I realized that I read one receipt as saying I had spent $36 when it actually said I saved $36 and spent $42. Oh well!

I have a little wiggle room in the budget since I’ve been under budget a number of weeks, so it will be okay. But lesson learned: Don’t just glance at your receipt before heading to the store!

(I keep my receipts and then use those to tally how much I’ve spent for the week. I know; that’s ridiculously old fashioned, but it’s usually what works for me. Maybe I should move up to something more sophisticated and techie!! Jesse does track it all in YNAB, but he’s usually a few days behind in tracking and inputting everything, so I usually just go off of my receipts!)

I try to stick as close to the $70 mark as possible — it’s a fun challenge for me PLUS I love getting to show you how it works for our family and the deals that I find!

At any rate, here’s what I bought this week:

Kroger Shopping Trip #1:

  • Back to Nature Cookies — on sale for $0.99 when you buy 5 participating items, used a $1.50/2 coupon that printed while I was checking out = $3.45 for 5 boxes (my kids were SO excited about these!!)
  • Lemon Juice — $2.49
  • Alo Juice — Free with free Friday e-coupon
  • 2 dozen Happy Eggs — marked down to $2.49 per dozen
  • Hillshire Ham — on closeout for $2.09
  • Planter’s Peanuts — $2.49 when you buy 5 participating items, used = $0.99
  • 1 loaf of bread — marked down to $1.39
  • Clementines — $3.99 for a 3-lb bag
  • 3 bags of Sweet Potatoes — marked down to $0.99
  • 1 bag of grapefruit — marked down to $0.99
  • 2 packages of Cheddar Bratwurst — marked down to $1.79 each
  • 4 packages of Eckrich sausage — $1.50 each when you buy 5 participating items
  • 5 boxes of Simple Popped Popcorn — $1 per box when you buy 5 participating items ( each box has a free Redbox movie rental code in it!)
  • 1 container organic Spring Mix (no romaine!) — marked down to $1.79
  • Total with tax: $42.38

Psst! Need some help with cutting your grocery budget? Check out my series: 5 Days to a Better Grocery Budget.

Kroger Shopping Trip #2:

Kroger Shopping Trip #3:

Cashback earned this week:  for submitting my receipt and 284 points for submitting my receipt to Fetch rewards (that’s basically the equivalent of $0.28).

Total spent this week: $71.72

Also, I just had to show you this that my friend, Erin, from sent me. 

There’s space to write out your menu and then your shopping list — and then so you can tear it out and take your shopping list with you to the store!

Aldi shoppers, I thought this would make you smile. (And excuse the fact that the meme says “Aldi’s” not Aldi and “grill’s” not grills.)

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here. 🙂

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs, Bacon (from the freezer) Yogurt, Hard Boiled Eggs, Banana Bread

Lunches:

  • Hard Boiled Eggs, Banana Bread, Cheese/Crackers, Avocados, Salad, Leftovers (for Jesse & Me)
  • Ham Sandwiches, Clementines, Cheese/Crackers, Yogurt, Cookies, Hard Boiled Eggs (for the kids — They are in charge of their own lunches.)

Snacks:

  • Yogurt, Cheese/Crackers, Popcorn, Hard Boiled Eggs, Cookies

Dinners:

  • Saturday: Dinner out
  • Sunday: Fend For Yourself — snack-y food and leftovers
  • Monday: Peppers & Sausage over Brown Rice
  • Tuesday:  Pork Sandwiches, Mashed Sweet Potatoes
  • Wednesday: Whole Wheat Pancakes, Bacon, Grapefruit
  • Thursday: Turkey Meatballs, Sweet Potato Fries
  • Friday: Leftover Turkey Meatballs & Sweet Potato Fries

This Week’s $31 Grocery Shopping Trips + What We Ate This Past Week

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to . See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our .

I left on Thursday morning for a much-anticipated beach trip with two of my closest friends. So I didn’t do as much grocery shopping this week, as a result. We were pretty stocked up on food from the extras I had bought the past month and stuck in the pantry and freezer, so I didn’t need to buy much.

And I’ll just roll over the money I didn’t spend this week to next week’s grocery budget.

Please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries in these shopping trips that I used to make all of the meals we ate. And  it also means we didn’t use all of these groceries up this week — because some of them will be saved for later weeks!

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here. 🙂

Kroger Shopping Trip #1:

5 boxes of Quaker Oatmeal Packets — $0.99 each when you purchase 5 boxes

Total with tax: $5.31 

Kroger Shopping Trip #2:

What We Ate This Week

Breakfasts:

Lunches:

  • Hard Boiled Eggs, Avocados, Salad, Cottage Cheese, Lasagna Casserole, Turkey Burgers, Apples, Pancakes (Jesse & Me)
  • Turkey Sandwiches, Fruit, Veggies, Banana Bread, Granola Bars, Yogurt, Cookies, Capri Sun (For the kids — They are in charge of their own lunches.)

Snacks:

  • Banana Bread, Yogurt, Cottage Cheese, Fruit/Veggies, Cookies, Hard Boiled Eggs

Dinners:

  • Sunday: Leftovers/Fend For Yourself
  • Monday: Lasagna Casserole, Peas, Grapes
  • Tuesday: Turkey Burgers & Spaghetti (Fend For Yourself Night again since everyone had different things going on)
  • Wednesday: Lasagna Casserole, Pumpkin Doughnut Muffins
  • Thursday: French Toast
  • Friday: Dinner Out

What I Spent This Week

Total spent: $30.77

Cashback Earned This Week: 75 points from Fetch Rewards for scanning my receipts

Today’s Kroger, ALDI, Sprouts, and Big Lots shopping trip (I’m $1 under budget!)

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to . See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our .

Kaitlynn and I went shopping today since we had $53 left to spend on groceries this week. We went to a Kroger that we usually don’t go to — and this Kroger has this section that is all markdowns of scratch and dent items. It looks completely disorganized, but we found some “treasures” in the mess!

Not all Kroger stores have these markdowns sections, but definitely check to see if your store does, if you haven’t already! You never know what you might find!

We bought more junk food than usual — but do the organic veggies and whole wheat flour help balance it out?? 🙂

Kroger Shopping Trip

  • 5 boxes Hostess Snacks —
  • 1 box Kroger cereal — marked down to $0.69
  • 1 box Kroger pasta — marked down to $0.49
  • 1 box Kroger Saltine crackers — marked down to $0.69
  • Simple Truth eggs — $2.50
  • Simple Truth Lunch Kits — $2, = $1.20 each after coupons
  • Bananas — marked down to $0.49/lb. = $1.06
  • 5 bags of Simple Truth frozen veggies — $1.29 each, = $0.79 each after coupons
  • Mentos Gum — free with Free Friday coupon
  • 3 6-packs of Pepsi/Sierra Mist —
  • Total with tax: $25.26

Big Lots Shopping Trip — 2 bags of Whole Wheat Flour for $3 each = Total with tax: $6.41

Sprouts — Cantaloupe for $0.98 each, Sweet Corn — $6 for $1, Rolled Oats — $0.99 per lb. — $1.75 = Total with tax: $5.03

ALDI Shopping Trip

  • 3 Avocados — $0.39 each
  • Honey Nut Oats — $1.19
  • 2 packages frozen broccoli — $1.19 each
  • Milk — $2.69
  • 2 packages frozen peas — $0.79 each
  • Dill pickles — $1.39
  • Vanilla — $3.55
  • Total with tax: $14.89

Total Spent This Week

Total spent on groceries this week: $68.13

Cashback Earned: 277 points earned from Fetch for buying Capri Sun & Pepsi & Talenti + $0.50 from iBotta for scanning 2 receipts.