December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Category: Coupons

$1.50/1 Kashi GoLean Waffles

Kashiwaffles
There is for Kashi Go Lean waffles. These are often on sale for around $2.50 or less and many stores and are regularly priced at around $2.50 at Wal-Mart, making them a rather good deal after this coupon.

Thanks, !

More $1/1 Kellogg’s coupons at Coupons.com (and did the Kraft coupons re-set for you, too?)

Kelloggs
Okay, are just going crazy right now! I've never seen this many great coupons on there at once.

Remember the sweet $1/1 Kellogg's coupons which were available recently? Well they just all up and returned and reset this afternoon! If you like Raisin Bran, Mini-Wheats, Special K, Frosted Flakes, or other Kellogg's cereals, be sure to

And is it just on my end or did re-set for you, too? I was able to print out two of each this morning and then I was just able to print another set of then again this afternoon.

And even MORE hot printable Kraft coupons!

Kraft.thumbnail
Did you print your Kraft coupons here yet? Well, there's great news! Not only can you print over $50 in high-dollar Kraft coupons over here, but then you can also and print a whole new set of them (each coupon can be printed twice)!

I was so excited about some of these coupons–many of them which you rarely see in newspaper inserts or as printables. Many of the coupons are for $1 off one product and combined with a sale, would make the item free or very inexpensive. Plus, if your store doubles coupons regularly or on occasion, these would make for some very sweet deals.

. I'm guessing these will only be available for a very short time.

Hot Printable Coupons from Kraft!

Kraftfoodsprintablecoupons

just released a whole set of great printable coupons which will only be available for a limited time. If you use or like Kraft products, you'll definitely want to go and print these out while they are available.

Here's how to get these coupons:

::.

::Click on the Coupons tab at the top of the page

::Click on the "click here for coupons" button

::Select and print your coupons.

Thanks, and !

$0.40/1 Softsoap coupon and more

Softsoap175
to print a coupon for $0.40/1 Softsoap hand soap. This soap is often on sale at Kroger for $1 and if your store doubles, it will be only $0.20 after the coupon.

More printable coupons:

(Thanks, !)

(Thanks, !)

And if you shop at a Kroger-affiliated store, be sure to check out the new e-coupon offers available .

Newsletter sign-up offers:

in order to have access to coupons and weight-loss support.

for freebies and printable coupons.

to have access to some great printable coupons.

for recipe ideas and money-saving coupons.

to receive recipes and coupons.

Guest Post: Is It a Better Bargain to Buy in Bulk?



photo from stock.xchange

Guest Post by Beth from

Each month many of us head to a nearby wholesale or warehouse, like Costco or Sam’s Club, where we can stock up on everything from chicken breasts to toilet paper. Warehouses claim by cutting out the middleman and offering you the products in bulk, you are getting an amazing discount, so sales and coupons are needed or even accepted. Because we can get so much so easily, we often don’t ask ourselves if we’re truly getting the best deal available.

As a frugal blogger, I get asked a lot if I recommend buying in bulk to save money. Personally, I knew what I did and preferred, but when it came to my professional word, I wanted to do some research to give my readers the truth, instead of an opinion. So to do so, I headed to my nearby warehouse to compare and see if buying in bulk truly was a bargain.

Here were just a few of the results from my investigation:

I found I could buy a 6-pack of Puffs Plus Lotion family size boxes of facial tissue for $9.88. With 132 tissues per box, that equaled to be about $0.0125 per tissue. At Meijer that same week, smaller 60-count boxes of Puffs Plus Lotion were on sale for 10/$10. Using a $0.25 coupon per box, which doubled to $0.50, they were suddenly $0.0083 per tissue.

By buying at Meijer instead of in bulk, I could save 33% on each tissue. Though this may seem like pennies, tissue is always something we need in our family and those pennies add up over the years. However, facial tissue wasn’t the only item I found was actually cheaper at the grocery store using sales and stacking them with coupons. Here are some other random price comparisons below:

Pampers Cruisers

 
Warehouse Size 4 Value Pack (140 ct)
=$37.62 (or $0.27/ diaper)
vs.
Target Size 4 Big Pack (100 ct)
Use $1.50/1 coupon
=$18.49 (or $0.18/ diaper)
Save 33% at Target

Tide
Warehouse wth Bleach Laundry Powder 95 Loads
= $20.32 (or $0.21/ Load)
vs.
Meijer with Bleach Laundry Powder 63 Loads
Use $0.35/1 coupon (doubles to $0.70)
=$10.28 (or $0.16/ Load)
Save 24% at Meijer

Milk-Bone
Warehouse Dog Snacks Large 14-lb.
=$8.87 (or $0.63/lb)
vs.
Kroger Dog Snacks Large 10-lb.
Use B1G1 coupon
=$3.50 (or $0.35/lb)
Save 44% at Kroger

While comparing warehouse prices to the price I could get at the grocery store by stacking a coupon with a sale, I found that every single random item I price-checked was less expensive at the grocery store.  But that wasn’t the most shocking news. To my surprise, I found that most items were less expensive during grocery store sales before coupons were even figured into the mix.

Even Tyson Boneless Skinless Chicken Breasts, which my husband would live on if I wasn’t around to cook for him, were cheaper at Marsh and these are a product that rarely has a coupon available.

Tyson Boneless Skinless Chicken Breasts
Warehouse 96 oz. Bag Frozen
=$12.97 (or $0.14/oz.)
vs.
Marsh 40-oz. Bag Frozen
No Coupon Available
=$4.99 ($0.12/oz.)
Save 14% at Marsh

Though I expected to find many items were a better bargain using sales and coupons, I was shocked to find that prices overall were more expensive in bulk. So while I know that there are advantages to buying in bulk and matching sales with coupons does take a little more work and effort, the savings are every bit worth it for our family.

Beth Montgomery is very happily married and the mother of two beautiful little girls, with a little boy on the way who will soon be joining their family in July. She works as a part-time at her church, authors the frugal blog, , she teaches seminars to help others learn how to dramatically cut their budget on everyday items.

Note from Crystal: I personally have only found a few items (such as yeast, honey, and cheese) which were consistently less expensive at a warehouse club. For the most part, my experience has been that I usually can substantially beat warehouse club prices. However, we also have a small family (so we consume less which means buying in bulk is not always as practical) and we live where grocery stores run fairly good sales.

I'd love to hear from the rest of you on this subject since we are all in different situations. Do you find shopping at warehouse clubs is worth it for your family or not?