December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $69 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

4 dozen Eggs – $2.56

1 32-oz carton Nonfat Greek Yogurt – $3.49

2 large packages White House Rolls, reduced – $0.50

1 pkg Hamburger Buns – $0.83

1 gallon Whole Milk – $2.05

2 64-oz cartons Premium Orange Juice – $4.18

1 32-oz carton Half and Half – $1.79

2 pkgs String Cheese – $5.58

3 1-lb pkgs Butter – $7.35

1 pkg Pepperoni – $2.19

1 16-oz pkg Shredded Cheese – $1.99 (I didn’t realize this was the price until I checked my receipt. Great price, and I would have bought more had I realized!)

1 3-lb bag Mandarin Oranges – $2.49

1 pkg Strawberries – $1.49

1 bunch Bananas (2.11 [email protected]$0.29/lb) – $0.61

1 bag Mini Cucumbers – $1.29

2 pkgs Red Grapes (6.12lbs @ $0.79/lb) – $4.84

1 bag Lemons – $2.99

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

2 pkgs Baby Carrots – $0.98

1 head Cauliflower – $2.29

1 Artisan Lettuce – $1.99

2 pints Grape Tomatoes – $1.98

1 10-lb bag Potatoes – $3.49

2 24-oz jars Spaghetti Sauce – $1.98

Total: $60.83

Harris Teeter

2 pkgs Lance Crackers – $2.74, used $1.00/2 Lance Sandwich Cracker Variety – 7-23-17 RP; Includes 8.4 – 30.3 oz Only (exp. 08/27/17), receive $1.00 rebate from , and $1.00 rebate from  – $0.26 MM after coupon and rebates!

1 Rev Hormel Wrap – $1.00, used  (doubled), receive $0.75 rebate from  – $0.75 MM after coupon!

1 Almond Breeze Cashew Milk – $2.50

3 pkgs Bumble Bee Seasoned Tuna Pouches – $3.00, used $1.00/3 Bumble Bee Seasoned Tuna Pouches – 8-20-17 SS; Includes 2.5 oz Only (exp. 09/30/17) – $2.00/3 (I had thought there was an Ibotta rebate for these as well – which is one reason why I bought them – but I’m not finding it).

2 Soleil Razors – $11.98, used 2 $3.00/1 BIC Disposable Razor Pack – 8-6-17 SS (exp. 09/02/17), receive 2 $3.00/1 rebates from  – FREE after coupons and rebates

2 Garnier Fructis Shampoo – $4.00, used $4.00/2 Garnier Shampoo, Conditioner, or Styling Product – 7/30/17 RP (exp. 8/26/17) – FREE after coupon

2 5-lb bags Flour – $1.94 (used a rain check from last week)

1 Polaner All-Fruit Jam – $2.00

Total after Tax, Coupons and Rebates – $8.50

Grocery Total for the Week: $69.33

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible to make their own breakfast and clean up after themselves. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fried or Hard Boiled Eggs, Zucchini Bread, Fruit, Muffin-Sized Quiches (I pre-made these and they are in the freezer – a recipe from the Trim, Healthy Mama Cookbook)

Lunches

Tuna, Rolls, Cheese Sticks, Carrots, Grapes

Peanut Butter Crackers, Cheese Sticks, Carrots/Tomatoes, Bananas x 2

Baked Potatoes with Cheese and Broccoli

Leftovers x 3

Dinners

Hamburgers on the Grill, Grilled Veggies (Potatoes, Cauliflower, and Zucchini), Grapes

Cabbage Rolls, Mashed Potatoes, Tossed Salad

Homemade Stuffed Crust Pepperoni Pizza, Fruit Salad, Carrots

Grilled Chicken, Rolls (the $0.25 ones from Aldi!), Tossed Salad, Green Beans

Hobo Packets (I had these on my Menu Plan last week, but I didn’t end up making them), Apples

Shepherd’s Pie, Butterhorns, Tossed Salad

Leftovers

Subscribe for free email updates from December212012® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

3 Comments

  • says:

    Mmm, stuffed crust pizza. =) I make pizza all the time but have never done stuffed crust; I believe that’ll be next on my list!

    Is $2.09 an average price for milk in your area? Ours has gone down to $1.09 at Aldi, from $1.69, and it’s been wonderful! I’m amazed at how much prices can vary from state to state.

    • Brigette says:

      We love stuffed crust pizza! My older two children are each in charge of planning and making one meal a week (with supervisor as needed from me, depending on what they are making), so this is what my 10-yr old chose.

      And yes, this is an average milk price for us. Your price is unbelievable!! When we first moved to the Carolinas 4 years ago, we were paying almost $4 a gallon – so I am NOT complaining.?

  • Beth says:

    Thanks! Great deals this week that I was able to get at our local store (Buehler’s) too–especially the Lance Crackers. Thanks for sharing!

December212012® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Do not be silent