December212012.info
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $78 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 pkg Strawberries – $1.49

1 2-lb pkg Red Grapes – $2.98

1 pkg Mushrooms – $1.29

1 3-ct pkg Green Peppers – $1.49, receive $0.25 rebate from  – $1.24

1 bag Brussel Sprouts – $1.29

1 pkg Zucchini – $2.49

1 pkg Radishes – $0.99

2 bags Chocolate Chips – $3.58

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $2.99

1 head Cauliflower – $2.29

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 bag Pepperoni (which somehow ended up in the fridge instead of on the table for the picture :)) – $2.19

1 2-lb bag shredded Mozzarella Cheese – $5.89

1 2-lb bag shredded Cheddar Cheese – $5.89

1 3-lb bag Mandarins – $2.49

1 bunch Bananas (2.54lb @ $0.44/lb) – $1.12

2 dozen Eggs – $2.30

1 38-oz jar Ketchup – $1.49

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

1 pkg Artisan Baby Lettuce – $1.99

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.98

2 gallons Whole Milk – $5.98

1 pint Grape Tomatoes – $1.89

1 pkg Fresh Ground Beef ($1.99/lb) – $6.22

1 box Rice Squares – $1.79

1 box Raisin Bran – $1.79

Total: $74.55

Harris Teeter

1 2-lb bag Carrots – $0.97, receive $0.25 from  – $0.72 after rebate

1 Maruchan Bowl – $0.59, used  (doubled) – $0.09 after coupon

3 boxes Yakisoba Noodles – $1.35, used $1/3 Maruchan Yakisoba Products, exp. 3/31/17 (SS 01/22/17) – $0.35/3 after coupon (my husband LOVES the Yakisoba noodles and Maruchan bowls and brings them to work in his lunches. He will buy them at full price if I don’t buy them with coupons for him. :))

2 pkgs Nabisco Saltine Crackers – $3.79, used $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, exp. 2/25/17 (SS 01/15/17) [3.5-oz.+] (doubled), receive $1.00/1 rebate from – $1.29/2 after coupon and rebate

1 5-ct pkg Fresh Bagels – $0.97 (one-day sale)

1 loaf Sara Lee Bread – $1.99, used $0.55/1 Sara Lee Bread, exp. 3/11/17 (SS 01/08/17 R) (doubled), receive $0.25 from  – $0.64 after coupon and rebate

Total after Coupons and Rebates: $4.05

Grocery Total for the Week – $78.60

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Cereal x 3

Oatmeal x 2

Eggs, Toast, Strawberries x 2

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Oranges, Carrot Sticks x 2

Macaroni and Cheese, Pepper Slices, Apples x 2

Leftovers x 3

Dinners

Fellowship Group Church Get-Together – I’m bringing Freezer-Friendly Barbequed Meatballs, Cheesy Hashbrown Potatoes, and Ultimate Double Chocolate Brownies

Individual-Sized Bagel Pepperoni Pizzas, Fruit Salad, Tossed Salad

Ham and Bean Soup (I still have ham in our freezer to use up),

Tacos (I use ground venison from the freezer in place of hamburger for our taco meat), ,

Grilled Chicken, Tossed Salad,

Meat Potato Quiche, Fruit Salad, Green Beans

Leftovers

Subscribe for free email updates from December212012® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

7 Comments

  • says:

    I bought 10 bags of the brussels sprouts from Aldi yesterday! My husband and I are addicted to them, and that’s the best price I’ve seen all season.

    • Brigette Shevy says:

      I LOVE Brussel sprouts! But no one else in my family will eat them. 🙁 How do you cook/eat them?

      • says:

        I either roast them in the oven with garlic, olive oil, and balsamic vinegar, or my husband grills them in the grill basket with the same seasonings.

        Most of our children don’t like them, which is fine with me since they are generally so expensive. They will eat a salad instead. But my 2 and 3 year old love them.

  • Ashton says:

    My husband loves those noodles too! I really don’t like them, but they’re fairly cheap even at full price.

  • Michelle says:

    What do you buy for snacks? I have two teenage boys that are always hungry?

    • Brigette Shevy says:

      For snacks, we make homemade cheap things like popcorn, muffins or oatmeal cookies (once or twice a year, I visit an Amish Bulk Foods store and purchase huge bags of oats, wheat, popcorn kernels, etc.) Also, Harris Teeter runs Double Dollar coupons every month or two, and I often get snack foods items for free (I don’t usually post those hauls because they are infrequent and happen on a random, sporadic day – and only cost a few dollars for a bunch of things so it only adds a negligible amount to my grocery total for the week). My boys eat crazy amounts of things already – so I can’t IMAGINE what their teenage years are going to look like! 🙂

December212012® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Do not be silent